Instalarea noului preot în Parohia Vărădia

Instalarea noului preot în Parohia Vărădia
Duminica a 27-a după Rusalii a reprezentat, pentru credincioșii parohiei Vărădia, o zi de mare bucurie duhovnicească
Autor: Diac. Manuel Boran
Duminica a 27-a după Rusalii a reprezentat, pentru credincioșii parohiei Vărădia, o zi de mare bucurie duhovnicească. Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, Sfânta Liturghie a fost oficiată în biserica parohială cu hramul „Pogorârea Sfântului Duh” de părintele Constantin Timiș, vicar eparhial, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

La sfârșitul slujbei, părintele vicar a înmânat Sfânta Cruce, Sfânta Evanghelie și cheile bisericii noului preot paroh, Gheorghiță-Cosmin Oltean, săvârșind, astfel, actul instalării acestuia. La final, noul preot a mulțumit Preasfințitului Părinte Episcop Lucian și părintelui vicar pentru încrederea acordată, precum şi tuturor preoţilor, şi credincioşilor pentru că au venit în număr atât de mare, dar şi pentru frumoasa primire, rugându-i să-i fie alături în slujirea pastorală şi în toate activităţile pe care le vor desfăşura împreună.


Data: 6 decembrie 2016 • Vizualizări: 400