Întâlnire de 40 de ani de la absolvirea şcolii teologice din Caransebeş

Întâlnire de 40 de ani de la absolvirea şcolii teologice din Caransebeş
La Caransebeş a avut loc, ieri 21 octombrie, întâlnirea de 40 de ani de la absolvirea Seminarului Teologic „Episcop Ioan Popasu” a promoţiei 1965-1970.
Autor: Serviciul Prezidial
La Caransebeş a avut loc, ieri 21 octombrie, întâlnirea de 40 de ani de la absolvirea Seminarului Teologic „Episcop Ioan Popasu” a promoţiei 1965-1970.

Întâlnirea a debutat prin săvârşirea Sf. Liturghii la biserica „Sf. Iosif cel Nou de la Partoş” din curtea Centrului Eparhial Caransebeş, după care s-a făcut o slujbă de pomenire pentru dascălii şi elevii trecuţi la Domnul, colegi ai absolvenţilor din anul 1970.

Mai apoi a avut loc ora de dirigenţie în sala de festivităţi „Episcop Elie Miron Cristea” a Centrului Eparhial Caransebeş. Dintre dascălii care au vegheat la formarea teologilor din promoţia 1970 au fost prezenţi la această întâlnire părintele prof. dr. Dumitru Abrudan şi părintele prof. dr. Sorin Cosma.

Cei prezenţi şi-au prezentat activitatea din cei 40 de ani de la finalizarea studiilor teologice seminariale, în mod solemn, după care au vizitat catedrala episcopală cu hramurile „Învierea Domnului” şi Sf. Prooroc „Ilie Tezviteanul ”din Caransebeş. Cu acest prilej, Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian al Caransebeşului a transmis celor prezenţi un cuvânt de bun venit şi binecuvântare, exprimându-şi recunoştinţa pentru dascălii şi elevii seminarişti care au clădit prin muncă şi rugăciune prestigiul şcolii teologice caransebeşene.

Seminarul Teologic „Episcop Ioan Popasu” din Caransebeş, funcţionează neîntrerupt din anul 1865 până astăzi şi este una din instituţiile teologice cu tradiţie din cadrul Patriarhiei Române, care de-a lungul vremii a nutrit roade teologice însemnate pentru ortodoxia românească.


Data: 22 octombrie 2010 • Vizualizări: 1582