Întronizarea noului Arhiepiscop al Buzăului şi Vrancei

Întronizarea noului Arhiepiscop al Buzăului şi Vrancei
Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului a participat la ceremonia de întronizare a Înaltpreasfinţitului Părinte Ciprian în demnitatea de Arhiepiscop al Buzăului şi Vrancei
Autor: www.basilica.ro
Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României, a oficiat în Catedrala arhiepiscopală din Buzău slujba Sfintei Liturghii. Alături de Preafericirea Sa au slujit următorii ierarhi: Înaltpreasfinţitul Părinte Iosif, Mitropolit de Prikonisou şi exarh al întregii Propontide, Înaltpreasfinţitul Părinte Ilarion, Mitropolit de Volokolamsk, Înaltpreasfinţitul Părinte Hrisostom, Mitropolit de Patra, Înaltpreasfinţitul Părinte Isaia, Mitropolit de Tamasou şi Orinis, Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviştei, Înaltpreasfinţitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Alba Iuliei, Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscop ales al Buzăului şi Vrancei, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului, Înaltpreasfinţitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, Preasfinţitul Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Ortodox Român al Oradiei, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii, Preasfinţitul Părinte Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, Preasfinţitul Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Ungariei, Preasfinţitul Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord, Preasfinţitul Părinte Mihail, Episcopul Ortodox Român al Australiei şi Noii Zeelande, Preasfinţitul Părinte Varlaam Ploieşteanul, Episcop-vicar patriarhal, Preasfinţitul Părinte Andrei Făgărăşeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, Preasfinţitul Părinte Ioachim Băcăuanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului, Preasfinţitul Părinte Ioan Casian de Vicina, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a celor două Americi, Preasfinţitul Părinte Iustin Sigheteanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureşului şi Sătmarului.

După oficierea Sfintei Liturghii în Catedrala arhiepiscopală din Buzău, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române şi Mitropolitul Munteniei şi Dobrogei a oficiat ceremonia de întronizare a Înaltpreasfinţitului Părinte Ciprian în demnitatea de Arhiepiscop al Buzăului şi Vrancei.

După citirea Gramatei mitropolitane de către Înaltpreasfinţitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel i-a oferit Înaltpreasfinţitului Ciprian însemnele rangului arhiepiscopal: crucea şi engolpionul, camilafca şi mantia arhierească, i-a înmânat cârja arhipăstorească, apoi l-a condus pe noul arhiepiscop în tronul arhieresc. Apoi, Patriarhul României i-a dăruit Înaltpreasfinţitului Ciprian o Sfântă Evanghelie realizată la Atelierele Patriarhiei Române.

De asemenea, au fost citite mesaje de felicitare din partea Domnului Traian Băsescu, Preşedintele României, de către Dl. Cristian Diaconescu, Consilier prezidenţial, din partea Guvernului României de către Secretarul de stat pentru Culte Victor Opaschi, iar Părintele Costică Panaite, Consilier cultural-învăţământ, i-a urat bun venit Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Ciprian în numele clerului şi credincioşilor din Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei. La final, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a citit un mesaj cu ocazia instalării în demnitatea de Arhiepiscop al Buzăului şi Vrancei.

Data: 10 martie 2013 • Vizualizări: 1051