Invitaţi de suflet în Episcopia Caransebeşului

Invitaţi de suflet în Episcopia Caransebeşului
La invitaţia Preasfinţitului Părinte Episcop Lucian al Caransebeşului, corul Ligii Tinerilor Creştini Ortodocşi din Lugoj va vizita Episcopia Caransebeşului
Autor: Serviciul Prezidial
În Duminica a V a după Paşti, la invitaţia Preasfinţitului Părinte Episcop Lucian, corul Ligii Tinerilor Creştini Ortodocşi din Lugoj, condus de prof. Alina Bogoevici va vizita Episcopia Caransebeşului.

Cu acest prilej corul va da răspunsurile la slujba de resfinţire a bisericii şi la Sf. Liturghie arhierească de la parohia Vălişoara din protopopiatul Caransebeş. În după amiaza aceleiaşi zile invitaţii vor vizita bisericile istorice din Caransebeş (Naşterea Sf. Ioan Botezătorul şi complexul eclesial Sf. Mare Mucenic Gheorghe), noua catedrală episcopală, precum şi reşedinţa administrativă a Eparhiei Caransebeşului.

Mai apoi se va vizita Schitul "Naşterea Sf. Ioan Botezătorul" Poiana Mărului, unde împreună cu părintele episcop Lucian, tinerii prezenţi, vor purta discuţii duhovniceşti în tinda schitului.

În perioada activităţii arhiereşti din Arhiepiscopia Timişoarei, în calitate de episcop vicar, Preasfinţitul Părinte Lucian a cercetat îndeaprope activitatea Ligii Tinerilor Creştini-Ortodocşi din Lugoj, păstrând o legătură duhovnicească aparte cu această tânără organizaţie a Bisericii, care face misiune pastorală în rândul tinerilor creştini-ortodocşi.

Data: 27 aprilie 2010 • Vizualizări: 1368