Vizita Mitropolitului Ierotheos Vlahos în Episcopia Caransebeşului

Vizita Mitropolitului Ierotheos Vlahos în Episcopia Caransebeşului
Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi la invitaţia Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, Înalpreasfinţitul Părinte Ierotheos Vlahos Mitropolit de Nafpaktos şi Sfântul Vlasie va vizita Episcopia Caransebeşului
Autor: Serviciul Prezidial
Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi la invitaţia Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, Înalpreasfinţitul Părinte Ierotheos Vlahos Mitropolit de Nafpaktos şi Sfântul Vlasie va vizita Episcopia Caransebeşului.

Sâmbătă, 8 iunie, ÎPS Ierotheos va vizita mănăstirea Vasiova iar duminică, 9 iunie, se va afla în mijlocul obştii monahale de la mănăstirea Nera. Cu aceste prilej ierarhul va săvârşi Sfânta Liturghie în biserica mănăstirii cu hramul „Cuvioasa Parascheva”. După slujbă înaltul oaspete va vizita şantierul Clinicii Nera, prima clinică de recuperare oncologică din România.

În cursul serii, ierarhul grec va poposi la Caransebeş unde va vizita catedrala episcopală cu hramurile „Învierea Domnului” şi „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” precum şi centrul eparhial, după care se va întâlni cu Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian. În încheierea vizitei în Episcopia Caransebeşului, cei doi ierarhi vor vizita mănăstirea Teiuş de lângă Caransebeş.

Vizita ÎPS Ierotheos Vlachos în Episcopia Caransebeşului se înscrie în contextul participării la simpozionul internaţional „Valenţe terapeutice ale spiritualităţii ortodoxe şi direcţii principale în dezvoltarea psihologiei contemporane” desfăşurat în Aula Magna a Universităţi de Vest din Timişoara. Simpozionul este organizat de Arhiepiscopia Timişoarei, Episcopia Caransebeşului, Consiliu Judeţean Timiş, Fundaţia Teofania şi Mănăstirea Nera.

Data: 7 iunie 2013 • Vizualizări: 1389