Iubindu-L pe Cel Răstignit, suntem din nou împreună

Iubindu-L pe Cel Răstignit, suntem din nou împreună
Tinerii ortodocşi şi catolici din Reşiţa au concertat la Centrul social „Frederik Ozanam” din localitate
Autor: Protopop Petru Berbentia
De zece ani, tinerii ortodocşi şi catolici din Reşiţa, participă la o manifestare religioasă comună, numită: „Iubindu-L pe cel Răstignit, ne îndreptăm spre Sărbătoarea Luminii”, manifestare ce se desfăşoară la Centrul social „Frederik Ozanam”. În fiecare an domnul Erwin Iosef Ţigla, cel care conduce Forumul Democrat al Germanilor din Caraş-Severin, ne invită în Postul Mare la o întâlnire în care tinerii ortodocşi şi catolici din Reşiţa, adică grupul ortodox „Strana Strămoşească” şi grupul catolic „Fiamma”, cântă împreună despre Patimile Domnului, iar protopopul Reşiţei, Petru Berbentia şi pr. Iosef Csaba Pal, prodecanul catolic al Decanatului Banatului Montan, rostesc cuvinte de zidire sufletească pentru toţi cei care participă an de an la această întâlnire de suflet.

Un asemenea eveniment s-a desfășurat şi în data de 26 martie, când tinerii au cântat, părintele Petru Berbentia a vorbit despre ultima călătorie a lui Hristos la Ierusalim, iar preotul Iosef Pal a încercat să dea răspuns la întrebarea „De ce îl iubesc pe Hristos?”.

„De la venirea lor pe aceste meleaguri, acum trei secole, germanii şi locuitorii autohtoni ai acestui pământ binecuvântat al Banatului Montan, au trăit în bună înţelegere, indiferent de limba vorbită sau de biserica în care ne rugăm. Şi acesată bună înţelegere nu se manifestă numai în relaţiile cu germanii, ci cu toate naţiile ce vieţuiesc aici, 17 la număr. De altfel, satele mixte, căsătoriile mixte, sunt o realitate a acestui colţ al Europei. Evident că bisericile din Episcopia de Caransebeş, urmărind porunca Lui Hristos, ce ne îndeamnă la iubire şi bună înţelegere, nu neglijează aceste relaţii, iar Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian încurajează înţelegerea între creştinii judeţului Caraş-Severin. Ascultând părerile celor prezenţi, suntem convinşi că Dumnezeu ne ajută să continuăm”, a concluzionat părintele protopop Petru Berbentia.

Data: 31 martie 2015 • Vizualizări: 476