Lansare de carte la Caransebeș

Lansare de carte la Caransebeș
Sala „1 decembrie 1918” a Primăriei Municipiului Caransebeș va găzdui joi, 22 ianuarie, de la ora 15:00, lansarea cărții „Orașul Caransebeș între anii 1919-1941”
Autor: Serviciul Cultural
Sala „1 decembrie 1918” a Primăriei Municipiului Caransebeș va găzdui joi, 22 ianuarie, de la ora 15:00, lansarea cărții „Orașul Caransebeș între anii 1919-1941”. Cartea prezintă evenimente de la intrarea trupelor armatei române în Banat la rebeliunea legionară. Manifestarea culturală este organizată de către Primăria Municipiului Caransebeș și Biblioteca Municipală „Mihail Halici” din localitate.

Printre invitații la eveniment se va număra și Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului. Prezentarea cărții va fi realizată de către părintele dr. Daniel Alic, consilier cultural al Episcopiei Caransebeșului, prof. dr. Laurențiu Roșu, director la arhivele Naționale Caraș-Severin și jurnalistul Adrian Crânganu. Cartea „Orașul Caransebeș între anii 1919-1941. File de monografie”, îl are ca autor pe istoricul Constantin Brătescu și este apărută la editura Dalami din Caransebeș.

În primele pagini ale cărții autorul arată motivația publicării acestui volum: „M-au îndemnat să continui dl. primar Marcel Vela şi PS Lucian Mic, iar în discuţii particulare, destul de mulţi cunoscuţi. S-a invocat, pe bună dreptate, că perioada interbelică, apoi cea a războiului dintre anii 1941-1945, dar şi cea a sovietizării României, cu consecinţe grave asupra evoluţiei ulterioare în plan democratic a ţării, sunt puţin cunoscute şi abordate istoriografic la nivelul Caransebeşului. Deocamdată am putut cerceta cu migală şi am redactat acest volum dedicat perioadei interbelice, o perioadă scurtă din îndelungata istorie a acestui milenar oraş, dar densă în evenimente, pe care cititorii le vor constata pe tot cuprinsul cărţii”.

Profesorul și istoricul Constantin Brătescu a mai publicat un volum file de monografie în anul 2011, intitulat „Oraşul Caransebeş între 1865-1919”.

Data: 20 ianuarie 2015 • Vizualizări: 872