Lansarea platformei online în cadrul proiectului pentru promovarea patrimoniului cultural cărăşean

Lansarea platformei online în cadrul proiectului pentru promovarea patrimoniului cultural cărăşean
Marţi, 22 februarie, în Sala de festivităţi a Episcopiei Caransebeşului, va avea loc seminarul de lansare a aplicaţiilor informatice pentru proiectul european dedicat patrimoniului cultural naţional.
Autor: Centrul Coordonator Caransebeş
Marţi, 22 februarie 2011, cu începere de la ora 11.00, în Sala de festivităţi „Episcop Elie Miron Cristea” a Episcopiei Caransebeşului, va avea loc seminarul de lansare şi prezentare a platformei online şi a aplicaţiilor informatice realizate în cadrul proiectului strategic „Pregătirea resurselor umane pentru valorificarea şi promovarea patrimoniului cultural naţional" (POSDRU/81/3.2/S/53777), dezvoltat în parteneriat de Episcopia Caransebeşului, Episcopia Severinului şi Strehaiei, Facultatea de Teologie Ortodoxă din cadrul Universităţii din Presov (Slovacia) şi Muzeul Regiunii Porţile de Fier din Drobeta Turnu Severin, cu finanţare din Fondul Social European.

Proiectul se află în faza de implementare din 1 iulie 2010, iar aplicaţiile informatice cuprind informaţii despre bunurile de patrimoniu din judeţele Caraş-Severin şi Mehedinţi, muzeu virtual, bază de date, platformă on-line. Mai multe informaţii pot fi găsite la adresele web: www.patrimoniuepiscopiaseverinului.ro şi www.patrimoniuepiscopiacaransebesului.ro.


Data: 19 februarie 2011 • Vizualizări: 1169