Mănăstirea Nera are o nouă stareţă

Mănăstirea Nera are o nouă stareţă
Marţi, 29 mai 2012, a fost instalată noua stareţă a mănăstirii „Sf. Cuvioasă Parascheva” - Nera din Episcopia Caransebeşului.
Autor: Serviciul Prezidial
Marţi, 29 mai 2012, a fost instalată noua stareţă a mănăstirii „Sf. Cuvioasă Parascheva” - Nera din Episcopia Caransebeşului.

Rânduiala liturgică a fost săvârşită în biserica mănăstirii de către Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian, alături de părintele arhimandrit Constantin Timiş, Exarhul mănăstirilor din Eparhie. Astfel, după oficierea slujbei de Te-Deum, a fost prezentată decizia chiriarhală cu nr. 602-A/2012, prin care în urma alegerilor din cadrul obştii monahale a fost confirmată în funcţia de stareţă, monahia Dositeia Constantin, ca urmare a demisiei din această funcţie a monahiei Dimitria Iosif.

Mănăstirea Nera este aşezământul monahal cu cel mai număr de vieţuitori din Episcopia Caransebeşului. În cadrul acestei mănăstiri se ostenesc 55 de vieţuitoare şi doi preoţi duhovnici, complexul monahal şi noua biserică, aflându-se în curs de finalizare.

Data: 30 mai 2012 • Vizualizări: 1291