Mângâiere sufletească în Municipiul Reşiţa

Mângâiere sufletească în Municipiul Reşiţa
Miercuri, 21 decembrie, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului au cercetat copiii internaţi la Secţia de Pediatrie a Spitalului Judeţean din Reşiţa organizată şi Căminul pentru persoane vârsnice din cartierul reşiţean Marginea Lend
Autor: Servicul social-misionar
Miercuri, 21 decembrie, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, împreună cu părintele Nicolae Mirişan, protopopul Reşiţei, alături de corul preoţilor Protopopiatului Reşiţa şi cu sprijinul conducerii Spitalului Judeţean din Reşiţa, în pragul Praznicului Naşterii Mântuitorului Iisus Hristos, au cercetat copiii internaţi la Secţia de Pediatrie a Spitalului Judeţean din Reşiţa.

Din partea Chiriarhului copiii au primit daruri constând în calendare şi iconiţe, iar din partea Protopopiatului Reşiţa pungi cu dulciuri. De asemenea, corul preoţilor Protopopiatului Reşiţa au vestiti Naşterea Mântuitorului Iisus Hristos prin colindele străbune.

Aceeaşi acţiune de suflet a fost organizată şi la Căminul pentru persoane vârsnice din cartierul reşiţean Marginea Lend, unde cei care beneficiază de serviciile acestui aşezământ social au primit cu bucurie în mijlocul lor pe Întâistătătorul Eparhiei Caransebeşului, Preasfinţitul Părinte Lucian, cu calendare, iconiţe şi daruri.

„Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, şi cu participarea Preasfinţiei Sale, încă de dimineaţă am purces pentru a-i cerceta pe cei mai puţin fericiţi, mă refer la copiii din centrele de plasament, la bolnavii celor trei spitale din Municipiul Reşiţa, la azilul de bătrâni, acolo unde un număr de 216 persoane beneficiză de serviciile acestui aşezământ social. Am încercat prin acţiunea noastră să aducem un strop de bucurie în sufletele acestora şi alături de darul simbolic pe care l-am oferit, împreună cu corul preoţilor Protopopiatului Reşiţa am colindat toate aceste aşezăminte sociale. Îi dăm slava lui Dumnezeu, pentru această zi binecuvântată şi suntem încredinţaţi că prin gestul nostru şi prin tot ceea ce am desfăşurat astăzi, am încercat, şi sperăm noi că am şi reuşit, să-i aducem mai aproape pe oameni de Dumnezeu”, ne-a mărturisit părintele Nicolae Cătălin Mirişan, protopopul Reşiţei.

În fiecare an, în preajma sfintelor sărbători, Episcopia Caransebeşului aduce în sufletele şi inimile celor aflaţi în spitale, aşezăminte sociale, precum şi tuturor celor afaţi în suferinţe bucuria Naşterii Mântuitorului nostru Iisus Hristos prin daruri şi colinde strămoşeşti.


Data: 22 decembrie 2011 • Vizualizări: 975