Manifestare cultural-spirituală la Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Reșița

Manifestare cultural-spirituală la Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”  din Reșița
La Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Reșița-Govândari s-a desfășurat o manifestare religioasă numită: „Iubindu-L pe cel Răstignit, ne îndreptăm în fiecare an spre Sărbătoarea Luminii”
Autor: Pr. Petru Berbentia
Datorită legăturilor de ani de zile ale tinerilor ortodocşi şi catolici din Reşiţa, în preajma Praznicului Învierii Mântuitorului ei participă împreună la o manifestare religioasă comună, numită: „Iubindu-L pe cel Răstignit, ne îndreptăm în fiecare an spre Sărbătoarea Luminii”, manifestare ce s-a desfăşurat pentru al 12-lea an consecutiv. Dacă până acum s-au întâlnit la Centrul social „Frederik Ozanam”, în acest an întâlnirea a avut loc la Centrul parohial „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din cartierul reşiţean Govândari, în data de 4 aprilie.

Preotul paroh Petru Berbentia a rostit un cuvânt de bun venit şi domnul Erwin Iosef Ţigla, cel care conduce Forumul Democrat al Germanilor din Caraş-Severin a explicat motivul prezenţei comune.

Momentele muzicale ale serii au fost susţinute de grupul ortodox „Strana Strămoşească” şi grupul catolic „Fiamma”, care au cântat despre Patimile Domnului, iar părintele Petru Berbentia şi pr. Iosef Csaba Pal – prodecanul catolic al Decanatului Banatului Montan, au rostit cuvinte de zidire sufletească pentru toţi cei care participă an de an la această întâlnire de suflet.

Acum trei secole germanii au fost colonizaţi pe aceste meleaguri bănăţene. De atunci şi până acum locuitorii autohtoni ai acestui pământ binecuvântat al Banatului Montan, germanii dar şi celelalte 17 naţionalităţi de aici au trăit în bună înţelegere, indiferent de limba vorbită sau de biserica în care se roagă. De altfel, satele mixte, căsătoriile mixte, sunt o realitate a acestui colţ al Europei. Evident că parohiile ortodoxe române din Episcopia de Caransebeş, urmărind porunca lui Hristos, ce ne îndeamnă la iubire şi bună înţelegere, nu neglijează aceste relaţii, iar Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian încurajează înţelegerea între creştinii judeţului Caraş-Severin.

În finalul întâlnirii, pe simezele Oficiului parohial a fost vernisată o expoziţie de fotografii cu imagini ale bisericilor ortodoxe din Kiev. Autorul Ervin Ţigla a vorbit celor prezenţi despre complexul ortodox Lavra Pecerska şi despre sentimentele înălţătoare ale vizitei în Ucraina.

Data: 5 aprilie 2017 • Vizualizări: 867