Manifestări culturale dedicate lui Mihai Eminescu la Parohia Câlnic

Manifestări culturale dedicate lui Mihai Eminescu la Parohia Câlnic
Parohia Câlnic, Protopopiatul Reşiţa, a organizat manifestări culturale dedicate lui Mihai Eminescu
Autor: Pr. Valentin Popovici
Duminică, 13 ianuarie 2013, la orele prânzului, în biserica parohială cu hramul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Câlnic, au fost organizate ample manifestări dedicate naşterii poetului nepereche Mihai Eminescu. La acestea au participat mulţi admiratori ai creaţiei eminesciene, ziua de 15 ianuarie marcând şi Ziua Culturii Române

Expoziţia de carte amenajată cu ocazia acestei zile, aflată la a III-a ediţie, au evidențiat impresionanta operă eminesciană. Au fost prezentate atât cărţi cu opera poetului, cât şi lucrări de exegeză despre creaţia acestuia, recital de poezie şi poeme dedicate marelui artist român. S-a evocat personalitatea celui ce a fost poet, prozator, publicist şi mare patriot de către importanţi oameni de cultură locali precum Iacob Roman, Anton Georgescu, Vasile Ioniţă şi mulţi alţii.

Pr. paroh Sorin Valentin Popovici, în calitate de organizator ne-a declarat: „Ziua Culturii Naţionale va fi o zi în care nu celebrăm doar un mare creator, dar şi o zi de reflecţie asupra culturii române, în general, precum şi a proiectelor culturale de interes naţional. Prin publicistica sa, Mihai Eminescu s-a aflat permanent într-un dialog deschis, sincer şi onest cu contemporanii săi. Printre multe dintre ideile exprimate de el, se află încă în dialog cu noi, cu acest prezent. Mari personalităţi ale culturii noastre naţionale, şi nu numai, s-au exprimat onest şi elogios despre Eminescu iar respectarea adevărurilor exprimate de el în operele sale înseamnă pentru român demnitate, progres şi dăinuire”. Parohia Câlnic din Protopopiatul Reşiţa va organiza şi pe viitor manifestări culturale dedicate marilor personalităţi ale poporului român.

Data: 14 ianuarie 2013 • Vizualizări: 656