Maslu de obşte pe Valea Bistrei

Maslu de obşte pe Valea Bistrei
Săptămâna Întâi a Postului Mare a fost închinată de către preoţii de pe Valea Bistrei zilelor duhovniceşti
Autor: Pr. Petru Itineanţu
Săptămâna Întâi a Postului Mare a fost închinată de către preoţii de pe Valea Bistrei zilelor duhovniceşti. Preoţii din cercul misionar Obreja au desfăşurat o frumoasă activitate pastorală, misionară, duhovnicească în această săptămână, în fiecare seară au fost ţinute cateheze credincioşilor prezenţi iar copiii incluşi în programele naţionale „Hristos împărtăşit copiilor” şi „Alege şcoala” au rostit poezii şi au intonat cântări religioase.

În după-amiaza zilei de 13 martie 2011, ca şi o încununare a întregii activităţi duhovniceşti, în parohia Obreja, protopopiatul Caransebeş, a fost săvârşită Sfânta Taina a Maslului la care au luat parte numeroşi credincioşi şi credincioase. Preoţii care au oficiat această Sfântă Taină a bisericii noastre au fost: pr. Petru Itineanţu, parohia Obreja, pr. Adrian Chereş, parohia Iaz, pr. Marcian Costina, parohia Ciuta, pr. Dorel Unguraş, parohia Ohaba Bistra – Oţelu Roşu, pr. Mihai Suru, parohia Ferdinad – Oţelu Roşu, pr. Sorin Mîţu, parohia Glimboca, pr. Ioan Seracin, parohia Valea Bistrei.

Cuvântul de învăţătură i-a aparţinut părintelelui paroh Petru Itineanţu: „Taina Sfântului Maslu se înscrie în numărul celor şapte taine ale bisericii noastre, iar ultimul loc în înşiruirea lor nu-i reduce cu nimic din revărsarea Harului lui Dumnezeu peste cei ce o primesc. Sfânta Biserică ne învăţă că mântuirea o dobândim prin: Harul lui Dumnezeu, credinţă şi fapte bune. Harul lui Dumnezeu se pogoară peste noi prin cele şapte sfinte taine, deci şi prin Taina Sfântului Maslu. Ca toate Tainele, şi Taina Sfântului Maslu a fost instituită de către Mântuitorul nostru Iisus Hristos şi aşezată prin Sfinţii Apostoli. Totodată prin ea se împărtăşeşte harul vindecător de la Duhul Sfânt şi iertarea păcatelor. (…) În cercul pastoral de pe Valea Bistrei de ani buni în Postul Mare în fiecare duminică până la Florii se oficiază această Sfântă Taină în câte o parohie”.

Ziua s-a încheiat cu o agapă frăţească la care au luat parte preoţii slujitori, agapă oferită de părintele paroh Petru Itineanţu şi consiliul parohial.

De subliniat că această săptămână, bogată în activitatea pastoral misionară şi duhovnicească a preoţilor din cercul misionar Obreja, a reprezentat doar o primă etapă, urmează ca în duminicile următoare să fie oficiată Sfânta Taină a Maslului şi în parohiile care fac parte din cercul misionar Obreja, astfel încât toţi credincioşii din parohiile enumerate mai sus să fie părtaşi la bucuriile duhovniceşti pe care ni le oferă Sfântul şi Marele Post al Paştilor.

Data: 15 martie 2011 • Vizualizări: 1307