Mihai Eminescu omagiat de copiii la Complexul „Sf. Vasile cel Mare” al Episcopiei Caransebeşului

Mihai Eminescu  omagiat de copiii la Complexul  „Sf. Vasile cel Mare” al Episcopiei Caransebeşului
Vineri, 18 ianuarie, copii din cadrul Complexului de Servicii Sociale „Sf. Vasile cel Mare” al Episcopiei Caransebeşului, l-au omagiat pe marele poet naţional, Mihai Eminescu
Autor: Serviciul Social-Misionar
Vineri, 18 ianuarie, copii din cadrul Complexului de Servicii Sociale „Sf. Vasile cel Mare” al Episcopiei Caransebeşului, l-au omagiat pe marele poet naţional, Mihai Eminescu

La ora deschisă, la care au participat elevii claselor a II-a şi a III-a, coordonaţi de doamnele educatoare, au fost dezvăluite aspecte cunoscute şi mai puţin cunoscute legate de viaţa şi opera literară „poetului nepereche”.

Cu ocazia acestui eveniment copiii au recitat poezii din vasta operă a marelui poet Mihai Eminescu. La finalul momentului copiii au înţeles adevărata valoare a operei eminesciene şi faptul că în fiecare an data 15 ianuarie trebuie să fie o zi de referinţă în ceea ce priveşte cultura şi literatura noastră.

Data: 20 ianuarie 2013 • Vizualizări: 620