Misiunea corului catedralei episcopale din Caransebeş în Serbia

Misiunea corului catedralei episcopale din Caransebeş în Serbia
Luni, 4 iunie 2012, corul catedralei episcopale „Învierea Domnului” va da răspunsurile la liturghia arhierească ce se va oficia cu prilejul hramului bisericii ortodoxe române din localitatea Deliblata, Episcopia Dacia Felix.
Autor: Serviciul Prezidial
Luni, 4 iunie 2012, corul catedralei episcopale „Învierea Domnului” va da răspunsurile la liturghia arhierească ce se va oficia cu prilejul hramului bisericii ortodoxe române din localitatea Deliblata, Episcopia Dacia Felix.

Cu acest prilej Preasfinţitul Părinte Daniil, Episcopul Daciei Felix, în ziua praznicului Sfintei Treimi, va săvârşi Sf. Liturghie arhierească în biserica parohială, întrucât această parohie îşi prăznuieşte hramul.

Parohia ortodoxă română din Deliblata este păstorită de către părintele Ioan Micu, fiu al Eparhiei Caransebeşului şi absolvent al Seminarului Teologic „Episcop Ioan Popasu”, precum şi al Facultăţii de Teologie din Caransebeş. Sfinţia Sa a fost numit şi hirotonit de către Chiriarhul Eparhiei Daciei Felix, pentru românii ortodocşi din Timoc, mai apoi fiind transferat la parohia Deliblata din Banatul Sârbesc.

Deşi corul noii catedrale episcopale din Caransebeş este tânăr, a mai avut reprezentări şi participări la activităţi pastoral-misionare în Banatul Sârbesc, de fiecare dată ducând gândul frăţesc al românilor din Episcopia Caransebeşului, dimpreună cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Lucian, din a cărui încredinţarea au participat de fiecare dată.

Înfiinţat în anul 2010, la iniţiativa chiriarhului locului, corul catedralei episcopale din Caransebeş s-a născut din dorinţa de a împodobi slujbele la noua catedrală episcopală, târnosită în luna septembrie 2010 de către Patriarhul României. Iniţiat de către domnul prof. univ. dr. Dumitru Jompan, ulterior preluat şi instrui de către părintele diacon Gheorghe Tistu, corul a debutat prin participarea la diferite festivaluri corale din ţară, iar începând din Duminica a treia a Postului Mare cântă la fiecare Sf. Liturghie din duminici şi sărbători la catedrala episcopală.

Data: 31 mai 2012 • Vizualizări: 1154