Moaştele Sfinţilor Episctet şi Astion în pelerinajul de la Muntele Mic

Moaştele Sfinţilor Episctet şi Astion în pelerinajul de la Muntele Mic
La praznicul Înălţării Sfintei Cruci, va avea loc tradiţionalul pelerinaj la Crucea-monument ridicată pe Muntele Mic în memoria eroilor bănăţeni
Autor: Serviciul Prezidial
La praznicul Înălţării Sfintei Cruci, va avea loc tradiţionalul pelerinaj la Crucea-monument ridicată pe Muntele Mic în memoria eroilor bănăţeni. Cu acest prilej, în Episcopia Caransebeşului, cu binecuvântarea Preasfinţitului Visarion Episcopul Tulcii, vor fi aduse moaştele Sfinţilor Mucenici Epictet şi Astion († 290), de la Mănăstirea Halmyris, din Episcopia Tulcii, spre bucuria şi închinarea credincioşilor care participă la pelerinaj.

Sfintele moaşte vor fi întâmpinate la biserica schitului „Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul”, după care se va în procesiune spre Crucea metalică, unde se va oficia Sfânta Liturghie arhierească de un numeros sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi. După oficierea Sfintei Liturghii, Brigada 18 Infanterie Banat va aduce onoruri militare eroilor bănăţeni jertfiţi pentru libertatea şi demnitatea noastră.

La praznicul Sfântului „Iosif cel Nou de la Partoş”, ocrotitorul Banatului, Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului va oficia Sfânta Liturghie arhierească alături de un sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi în biserica cu hramul „Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş” din Reşiţa, în prezenţa lucrătoare a moaştelor Sfinţilor Mucenici Epictet şi Astion .


MIERCURI, 14 SEPTEMBRIE 2011

Ora 8.30 - Întâmpinarea sfintelor moaşte şi a Ierarhilor la biserica schitului „Sf, Ilie Tezviteanul” de pe Muntele Mic ;
Ora 8.45 - Deplasarea în procesiune la crucea metalică de pe Muntele Mic;
Ora 9.00 - Sf. Liturghie arhierească oficiată de către soborul arhieresc şi preoţesc în faţa crucii de pe Muntele Mic;
Ora 12.30 – Slujbă de pomenire a eroilor;
Ora 13.00 – Depunere de coroane la Crucea-monument şi ceremonial militar;JOI, 15 SEPTEMBRIE 2011

Ora 8.30 - Plecarea din municipiul Caransebeş spre municipiul Reşiţa a delegaţiei de ierarhi care însoţesc sfintele moaşte;
Ora 9.15 - Aşezarea spre închinare a sfintelor moaşte în biserica „Sf. Iosif cel Nou de la Partoş” din incinta protopopiatului Reşiţa;
Ora 9.30 – Săvârşirea Sfintei Liturghii arhiereşti;

Data: 12 septembrie 2011 • Vizualizări: 1728