Moment festiv pentru absolvenții învățământului teologic la Caransebeș

Moment festiv pentru absolvenții învățământului teologic la Caransebeș
Vineri, 30 mai, au avut loc la Caransebeș festivățile de încheiere a anului universitar pentru studenții Facultății de Teologie din Caransebeș, precum și festivitatea solemnă de „predare a cheii” la Seminarul Teologic „Episcop Ioan Popasu” din municipiul de pe Timiș și Sebeș
Autor: Serviciul Cultural
La orele dimineții, a fost oficiată, în prezența Preasfințitului Lucian, Episcopul Caransebeșului, Sfânta Liturghie în Catedrala episcopală cu hramurile „Învierea Domnului” și „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Caransebeș, de către un sobor impresionant de preoți și diaconi format din profesori, masteranzi și studenți ai instituției de învățământ teologic caransebeșean. La slujbă au participat elevii și studenții teologi, conducerea celor două instituții de învățământ teologic, alături de numeroși credincioși.

Cursul festiv a fost susținut de către prof. univ. dr. Gheorghe Popovici, prorector la Universitatea „Eftimie Murgu” din Reșița și pr. lector univ. dr. Florin Dobrei, în sala de festivități „Episcop Elie Miron Cristea” a Episcopiei Caransebeșului, în prezența ierarhului, a conducerii Universității „Eftimie Murgu” din Reșița, a cadrelor didactice, a masteranților și studenților care au fost însoțiți de familiile lor. A urmat apoi festivitatea de „predare a cheii”, de asemenea, toți studenții au primit diplome, iar cadrele didactice flori.

Și la Seminarul Teologic „Episcop Ioan Popasu” din Caransebeș, au avut loc manifestări închinate sfârșitului de an școlar. Astfel, la orele prânzului, în fața paraclisului episcopal cu hramul „Sfinții Împărați Constatin și Elena” din Caransebeș, locaș bisericesc amplasat în incinta Seminarului Teologic din Caransebeș, în prezența cadrelor didactice și a elevilor, a avut loc festivitatea solemnă de „predare a cheii”. Astfel, elevii clasei a XI-a, au primit, din partea colegilor care vor absolvi anul acesta, în mod simbolic cheia Seminarului Teologic, urmărindu-se prin această frumoasă și veche tradiție „predarea ștafetei” și continuitatea activităţii prestigioasei instituții de învățământ teologic a Banatului Montan.Data: 30 mai 2013 • Vizualizări: 1445