Noi activităţi la Centrul de Zi pentru Copii

Noi activităţi la Centrul de Zi pentru Copii
Vineri, 16 noiembrie 2012, la Centrul de Zi pentru Copii, s-au desfăşurat noi activităţi extracurriculare
Autor: Elena Babeu
În cadrul activităţilor recreative desfăşurate la Complexul de Servicii Sociale „Sfântul Vasile cel Mare”, al Episcopiei Caransebeşului, la „Centrul de Zi pentru Copii” ziua de vineri, 16 noiembrie 2012, a fost dedicată quillingului - arta de a rula hârtia. Quillingului este o tehnică veche practicată încă din Egiptul antic.

Această activitate face parte din proiectul „Quilling în grădina prieteniei”, încheiat între Episcopia Caransebeşului şi Şcoala Gimnazială Nr. 7 din Reşiţa. La instruirea copiilor cu tehnica quilling participă ca voluntar învăţătoarea Vasilescu Ana-Maria, coordonator proiect, împreună cu educatoare din cadrul centrului. Elevii din clasele I şi a II-a şi-au însuşit elementele de bază ale tehnicii de a rula hârtia şi au realizat un toblou cu flori. Quillingul constă în a rula mici fâşii de hârtie pe un beţişor pentru a creea diferite forme. Fiind uşor de realizat cu puţine ustensile, aceste fâşii se pot utiliza pentru felicitări, mici tablouri, decoraţiuni pentru obiecte din casa, etc.

Data: 17 noiembrie 2012 • Vizualizări: 733