Noi apariţii editoriale în Eparhia Caransebeşului

Noi apariţii editoriale în Eparhia Caransebeşului
În cadrul Simpozionului Internaţional „Taină şi Comuniune” au fost lansate trei volume inedite apărute la Editura Episcopiei Caransebeşului în anul 2012
Autor: Serviciul Cultural
În cadrul Simpozionului Internaţional „Taină şi Comuniune” organizat de către Episcopia Caransebeşului în sala de festivităţi „Episcop Elie Miron Cristea”, cu prilejul „Zilelor credinţei şi culturii în Caraş-Severin”, ediţia a VI-a, într-un cadru festiv, au fost lansate trei volume inedite apărute la Editura Episcopiei Caransebeşului în anul 2012.

Astfel, primul volum intitulat „Parohiile Eparhiei Caransebeşului” îi are ca autori pe Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului şi pe dl. prof. univ. dr. Petru Bona şi cuprinde diferite aspecte legate de istoria parohiilor din Eparhia Caransebeşului, aşa cum mărturiseşte în prefaţa cărţii şi Preasfinţitul Părinte Lucian, unul dintre autori: „S-a urmărit prin această întreprindere istoriografică completarea datelor cunoscute, existente în izvoarele documentare, cu informaţii noi, preluate din teritoriu. Se aduc completări ce privesc vechimea parohiei, istoria locaşului de cult, şirul preoţilor, date de recensământ, casa parohială, monumentele bisericeşti ale parohiei, obiectele de patrimoniu ce au fost sau sunt în proprietatea parohiei, precum şi alte informaţii ce pun în lumină trecutul şi prezentul vieţii parohiilor din Episcopia Caransebeşului”.

Pr. prof. dr. Vasile Muntean este autorul cărţii „Scrieri teologice şi istorice”, carte care conţine studii şi articole publicate în Altarul Banatului, revista Mitropoliei Banatului, dar şi în alte reviste şi volume de specialitate apărute în ţară. Alături de acestea se găsesc şi câteva studii inedite: „sunt teme (…) care sper să intereseze persoanele preocupate de Teologie şi Istorie (…) Pe cât posibil, am căutat să aduc o contribuţie mai mică sau mai mare, ţinând cont şi de natura subiectului tratat, altfel zis să ofer suficiente reflecţii şi precizări în vederea reluării sau adâncirii problemelor analizate”, precizează autorul în cuvântul de explicaţie al cărţii.

„Taina Sfântului Maslu – o interpretare teologică şi medicală” autor pr. medic Cornel Jupâneanţ, apărută şi ea la Editura Diecezană Caransebeş anul acesta, este cea de a treia carte lansată în cadrul simpozionului care „îşi propune să recupereze ceva din înţelesul textelor scripturistice citite în cadrul Tainei Sfântului Maslu”, subliniază Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului în prefaţa cărţii.

Data: 26 aprilie 2012 • Vizualizări: 749