Numiri de clerici noi în Eparhia Caransebeşului

Numiri de clerici noi în Eparhia Caransebeşului
Vineri, 7 octombrie 2011, la reşedinţa episcopală din Caransebeş a avut loc şedinţa Permanenţei Consiliului Eparhial
Autor: Serviciul Secretariat
Vineri, 7 octombrie 2011, la reşedinţa episcopală din Caransebeş, sub preşedenţia Preasfinţitului Părinte Episcop Lucian a avut loc şedinţa Permanenţei Consiliului Eparhial.

Cu acest prilej s-au discutat problemele curente ale Eparhiei în toate sectoarele administrative. S-a evaluat modalitatea desfăşurării colectei naţionale pentru Catedrala Mântuirii Neamului, s-au purtat discuţii cu privire la situaţia financiară a eparhiei, precum şi la modalitatea desfăşurării activităţii misionare în unităţile de cult.

De asemenea s-a stabilit data desfăşurării conferinţelor preoţesti de toamnă, precum modelele calendarelor pentru anul 2012.

Totodată s-au purtat discuţii cu privire la completarea posturilor vacante de diaconi la catedrala episcopală „Învierea Domnului” şi la paraclisul episcopal „Sf. Mare Mucenic Gheorghe” din Caransebeş.

Un alt aspect discutat şi hotărât în cadrul şedinţei a fost constituit de completarea celor patru parohii vacante din Eparhie.

Data: 10 octombrie 2011 • Vizualizări: 1721