O nouă biserică în cartierul reşiţean Govândari

O nouă biserică în cartierul reşiţean Govândari
Duminică, 13 noiembrie a.c., biserica cu hramul „Schimbarea la Faţă” din cartierul reşiţean Govândari va fi târnosită
Autor: Serviciu Prezidial
Duminică, 13 noiembrie a.c., biserica cu hramul „Schimbarea la Faţă” din cartierul reşiţean Govândari va fi târnosită . Slujba târnosirii şi Sfânta Liturghie arhierească vor oficiate de un sobor de ierarhi alcătuit din Înaltpreasfinţitul Părinte Laurenţiu Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului alături de Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Părinte Nicodim Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Părinte Gurie Episcopul Devei şi Hunedoarei şi Preasfinţitul Părinte Daniil Episcopul Daciei Felix.

Biserica cu hramul „Schimbarea la Faţă” din cartierul reşiţean Govândari a fost construită între anii 1999-2011, piatra de temelie fiind aşezată la data de 6 august 1999 de către Înalpreasfinţitul dr. Laurenţiu Streza, pe atunci episcop al Caransebeşului. Parohia „Schimbarea la Faţă” – Govândari este păstorită cu vrednicie de părintele Nicolae Iulian Nicoară ajutat de părintele Cornel şi de părintele Nicolae Haţiegan.

Data: 11 noiembrie 2011 • Vizualizări: 1544