O nouă troiţă sfinţită în Episcopia Caransebeşului

O nouă troiţă sfinţită în Episcopia Caransebeşului

Album foto
Luni, 9 septembrie, Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului, a sfinţit crucea înălţată la locul numit „Tăul Ursului” din Munţii Poiana Ruscă
Autor: Serviciul Prezidial
Troiţa este situată la limita judeţelor Caraş-Severin şi Timiş. La slujbă au participat autorităţi centrale şi locale, precum şi un număr însemnat de credincioşi din cele două judeţe.

„Iată, în a doua zi a praznicului Naşterii Maicii Domnului, când îi cinstim pe Sfinţii Ioachim şi Ana, părinţii Maicii Domnului, suntem în Munţii Poiana Ruscă pentru a binecuvânta cea de-a noua troiţă din cele douăsprezece pe care episcopia nostră le-a programat ca să le ridice şi să le binecuvinteze în acest an omagial închinat Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, anul 2013, care este şi anul Crucii, anul cinstirii Sfintei Cruci. Ne bucurăm pentru că în jurul acestei Sfinte Troiţe s-au adunat mulţi credincioşi şi autorităţi locale, atât din judeţul Timiş, cât şi din Caraş-Severin, ctitori ai acestei troiţe şi cu ajutorul lui Dumnezeu, între aceste două praznice ale lunii septembrie, Naşterea Maicii Domnului şi Înălţarea Sfintei Cruci, suntem aici ca să binecuvântăm această troiţă şi să ne înălţăm şi noi duhovniceşte în aceşti munţi preafrumoşi care despart cele două judeţe şi cele două eparhii ale Banatului, Arhiepiscopia Timişoarei şi Episcopia istorică a Caransebeşului”, a arătat Preasfinţitul Lucian în cuvântul său.

Troiţa, amplasată într-un cadru natural pitoresc, se află la 1000 de m altitudine şi a fost ridicată cu sprijinul Primăriei şi Consiliului Local al comunei Tomeşti. Ctitorii acesteia au primit din partea ierarhul acte de cinstire, iar la final, toţi credincioşii prezenţi au sărutat Sfânta Cruce şi au primit iconiţe din partea Preasfinţitului Lucian.Data: 9 septembrie 2013 • Vizualizări: 690