Oaspeţi de seamă în Protopopiatul Reşiţa

Oaspeţi de seamă în Protopopiatul Reşiţa
Marţi, 4 septembrie, în Protopopiatul Reşiţa s-a desfăşurat al doilea workshop privind informarea şi documentarea în domeniul muzeal
Autor: Pr. Valentin Popovici
Marţi, 4 septembrie 2012, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, în Protopopiatul Reşiţa, s-a desfăşurat al doilea workshop privind informarea şi documentarea în domeniul patrimoniului cultural naţional-bisericesc din cadrul Proiectului cu finanţare europeană intitulat „Pregătirea resurselor umane pentru valorificarea şi promovarea patrimoniului cultural naţional” POSDRU 81/3.2/S/53777.

Locul de desfăşurare a acestei sesiuni a avut loc în Sala Mare a Palatului Cultural din Municipiul Reşiţa. În deschidere a vorbit părintele Alin Câmpean, consilier bisericesc, care a făcut o scurtă prezentare a distinşilor oaspeţi, arătând importanţa acestui proiect, necesar în păstrarea şi valorificarea bunurilor de patrimoniu aflate în cuprinsul Episcopiei Caransebeşului, învăţând şi din experienţa ortodoxiei slovace.

Primul dintre oaspeţi a vorbit dl prof. dr. Petr Balcárek. Domnia sa ne-a prezentat elementele comune ce ne unesc atât în credinţă cât şi în artă: „Există multe similitudini în acest sens iar valorificarea prin păstrare şi cunoaştere ne poate apropia mai mult de Dumnezeu şi unii de alţii”, ne-a spus distinsul profesor. Apoi ne-a vorbit pr. prof. dr. doc. Štefan Šak. După o prezentare completă şi interesantă, pusă la dispoziţie de Oficiul de Patrimoniu al Muzeului din Prešov pentru partenerii români, au urmat scurte întrebări din partea auditoriului, întrebări referitoare la situaţia ortodoxiei, a clerului şi a credincioşilor din Slovacia. În încheiere pr. protopop Nicolae Mirişan, în calitate de gazdă, a mulţumit oaspeţilor pentru cele prezentate, precum şi tuturor participanţilor, cler şi personal neclerical, angajaţi ai protopopiatului Reşiţa.

În continuare distinşii oaspeţi au vizitat sediul Protopopiatului Reşiţa şi Biserica „Sf. Iosif cel nou de la Partoş”, unde pr. protopop Nicolae Mirişan le-a prezentat un scurt istoric. După masa de prânz, oaspeţii noştri, au întreprins câteva vizite, la diverse obiective de patrimoniu din Protopopiatul Reşiţa. Ghizi le-au fost părintele Nichifor Gheorghe Tănase şi pr Valentin Popovici. Prima vizită a fost la Biserica „Sf. Apostoli Petru şi Pavel” din Câlnic. Aici, pr Valentin Popovici le-a vorbit despre istoricul lăcaşului de cult. Oaspeţii au mai putut admira colecţia de carte bisericească şi literatură română deţinută de biblioteca parohiei precum şi un mic muzeu. Tot în localitatea Câlnic s-a vizitat şi o colecţie privată de artă populară tradiţională locală a domnului Costel Rob. A urmat apoi localitatea Moniom, unde părintele Adrian Gigi Mager a prezentat, de asemenea, un scurt istoric, atât al lăcaşului de cult cu hramul „Sf. Arhangheli Mihail şi Gavril”, cât şi al localităţii.

Vizitele s-au încheiat la Muzeul de Mineralogie numit „Casa Binelui”, ce se află în casa particulară a domnului Constantin Gruescu din localitatea Ocna de Fier. Această colecţie cuprinde câteva zeci de eşantioane de mineralogie provenite din diverse bazine miniere, atât din Banat, România cât şi din afara ţării. Printre rarităţi, domnul Constantin Gruescu ne-a prezentat: macla japoneză a cuarţului, macla coaxială cu dublă sau triplă maclare, fier-oligistul de tipul trandafirilor de fier precum şi diverşi granaţi grossulari şi andradiţi. Dar cea mai importantă piesă expusă, este desigur, cea care poartă numele de „Macla Gruescu”, o maclă coaxială cu concreşteri radiale, sub formă de cruce, descoperită chiar la Ocna de Fier într-o pungă subterană de argilă.

Data: 6 septembrie 2012 • Vizualizări: 761