„Omul sfinţeşte locul” la Liceul Tehnologic „Clisura Dunării” din Moldova Nouă

„Omul sfinţeşte locul”  la Liceul Tehnologic „Clisura Dunării” din Moldova Nouă
În perioada 19 -25 noiembrie, s-a desfăşurat la Liceul Tehnologic „Clisura Dunării” din Moldova Nouă, activitatea „Omul sfinţeşte locul” axată pe educaţia religioasă – educaţie permanentă
Autor: Pr. Marcel Mărculescu
La nivel european anul 2012 este declarat „Anul Îmbătrânirii active şi al solidarităţii între generaţii”. De aceea, ediţia a XIII-a a Festivalului Naţional al Şanselor Tale s-a desfăşurat în perioada 19 -25 noiembrie 2012, sub genericul „Mediul social mai sigur pentru o educaţie mai performantă”.

În această săptămână dedicată educaţiei adulţilor s-a desfăşurat la Liceul Tehnologic „Clisura Dunării” din Moldova Nouă, activitatea „Omul sfinţeşte locul” axată pe educaţia religioasă – educaţie permanentă. În cadrul activităţii s-a prezentat un material multimedia despre implicarea Bisericii Ortodoxe Române, în special al Sfântului Ierarh Andrei Şaguna, Mitropolitul Transilvaniei, în şcoala românească. După prezentarea multimedia, în faţa profesorilor, părinţilor şi a elevilor prezenţi, preotul Marcel Mărculescu a vorbit despre importanţa educaţiei religioase în sistemul de învăţământ pentru formarea unui mediu social mai sigur, evidenţiindu-se că intr-o lume caracterizată de o tot mai mare diversitate etnică şi religioasă, educaţia religioasă propune cunoaşterea propriei identităţi dar şi a celorlalte credinţe şi convingeri, favorizează incluziunea socială şi contribuie la depăşirea prejudecăţilor şi a oricăror forme de discriminare.

La final, corul de tineret al parohiei „Adormirea Maicii Domnului” din localitate condus de doamna profesoara Claudia Iulia Mărculescu a vestit Naşterea Mântuitorului Iisus Hristos printr-un scurt concert de colinde. Această activitate a fost onorată de prezenţa Protopopului Bogoliub Martinovici al nou înfiinţatului Protopopial de Moldova Nouă.

Data: 28 noiembrie 2012 • Vizualizări: 692