Palatul Cultural din Reşiţa a fost inaugurat

Palatul Cultural din Reşiţa a fost inaugurat
Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului a participat la inaugurarea Palatului Cultural din Reşiţa
Autor: Serviciul Cultural
Miercuri, 15 decembrie, a avut loc inaugurarea Palatului Cultural din Reşiţa. Evenimentul a debutat cu o slujbă de binecuvântare săvârşită de Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului, după care Preasfinţia Sa a felicitat pe toţi cei care s-au implicat în renovarea acestui important edificiu cultural al municipiului de pe Bârzava.

La final, domnul preşedinte al judeţului Caraş-Severin, Sorin Frunzăverde, a subliniat importanţa acestui aşezământ cultural în viaţa cultural-artistică a municipiului Reşiţa. La eveniment au participat autorităţi centrale, judeţene şi locale, reprezantanţi de seamă ai vieţii culturale reşiţene şi numeroşi iubitori de teatru şi cultură.

Palatul Culural din Reşiţa a fost construit în perioada interbelică între anii 1928-1932. Clădirea a suferit în ultimii ani ample lucrări de renovare, restaurare şi înfrumuşeţare, urmând a găzdui teatrul din Reşiţa, dar şi alte alte instituţii de cultură.

Data: 16 decembrie 2010 • Vizualizări: 1281