Părintele Episcop Lucian este păstorul Eparhiei Caransebeșului

Părintele Episcop Lucian este păstorul Eparhiei Caransebeșului
Față de articolele apărute recent în presă, referitoare la posibila plecare în altă eparhie a Preasfințitului Părinte Episcop Lucian al Caransebeșului, Biroul de presă al Episcopiei Caransebeșului face următoarele precizări:
Autor: Biroul de Presă al Episcopiei Caransebeșului
Părintele Episcop Lucian este arhipăstorul Eparhiei Caransebeșului și în această calitate are intenția de a-și desăvârși proiectele anunțate încă de la instalarea Preasfinției Sale în această demnitate.

Întrucât articolele menționate pot produce comentarii și întrebări, precizăm pe această cale că Preasfinția Sa prețuiește această eparhie, dedicându-și timpul în totalitate pentru binele ei spiritual și social, cu toată priceperea. Mai mult, ca dovadă a celor menționate, aducem mărturie demersurile Preasfinției Sale culturale (Simpozionul Internațional „Taină și Comuniune” în 7 ediții, manifestări culturale și artistice pentru promovarea tradiției și spiritualității bănățene ) și editoriale (Volumul „Relațiile Bisericii Ortodoxe din Banat cu Biserica Ortodoxă Sârbă în a doua jumătate a secolului al XIX-lea” teza Preasfinției Sale de doctorat ș.a) de promovare a istoriei eparhiei, care este fundamentul devenirii ei în viitor.

Eparhia Caransebeșului și Preasfințitul Părinte Episcop Lucian apreciază darul primit din partea domnului primar Ion Marcel Vela și își reafirmă poziția de colaborare cu instituțiile și persoanele care conduc destinele administrative ale credincioșilor din județul Caraș-Severin, spre binele societății din care cu toții facem parte.

Data: 13 mai 2013 • Vizualizări: 1806