Părintele iconom stavrofor Luca Popovici a trecut la Domnul

Părintele iconom stavrofor Luca Popovici a trecut la Domnul
Părintele iconom stavrofor Luca Popovici a trecut la cele veșnice în această dimineață, la vârsta de 61 de ani, după o grea suferință
Autor: Serviciul Prezidial
Părintele iconom stavrofor Luca Popovici, cel care și-a desfășurat cu râvnă misiunea preoțească la Spitalul Municipal de Urgenţă Caransebeş, a trecut la cele veșnice în această dimineață, după o grea suferință.

Părintele Luca a slujit cu devotament la căpătâiul bolnavilor, în saloane ori de câte ori era nevoie, iar sfintele slujbe ale cultului divin public le-a săvârșit în Biserica „Sfântul Evanghelist Luca”, din incinta Spitalului Municipal de Urgenţă Caransebeş.

S-a născut la data de 13.06.1955, în localitatea Feneş, jud. Caraş-Severin, din părinții Ioan și Iconia. Școala primară a urmat-o în satul natal, iar gimnaziul la Armeniș, între anii 1962-1970. Urmează Seminarul Teologic „Episcop Ioan Popasu” din Caransebeș 1970-1975, după care Institutul de Teologie din Sibiu, pe care îl absolvă în 1979. În 1975 se căsătorește cu Magdalena Banda din Rusca Teregova, iar în 1984 vine pe lume fiica lor Lucia Simona. A fost hirotonit în anul 1975 pentru Parohia Clopodia unde slujește până în 1982. Din 1982 până în 1995 este paroh la Parohia Armeniș, iar din 1995 misiunea preoțească și-o desfășoară la Spitalul Municipal de Urgenţă din Caransebeş.

Data: 12 octombrie 2016 • Vizualizări: 2831