Parohia Știnăpari are un nou preot paroh

Parohia Știnăpari are un nou preot paroh
Luni, 30 noiembrie, în Parohia Ştinăpari din Protopopiatul Moldova Nouă, în cadrul slujbei Vecerniei, părintele protopop Bogoliub Martinovici a prezentat şi instalat pe noul preot paroh Terpe Fulviu
Autor: Raluca Chirilă
Luni, 30 noiembrie, în Parohia Ştinăpari din Protopopiatul Moldova Nouă, în cadrul slujbei Vecerniei, părintele protopop Bogoliub Martinovici a prezentat şi instalat pe noul preot paroh Terpe Fulviu, oferindu-i Sfânta Scriptură, Sfânta Cruce şi cheile Sfintei Biserici. De asemenea părintele protopop a precizat că: „nimic nu este întâmplător deoarece în urmă cu cinci ani în aceaşi zi sfântă, când Biserica Ortodoxă prăznuieşte pe cel dintâi chemat ucenic al Mântuitorului, pe Apostolul Andrei, a avut loc instalarea primului preot paroh al parohiei, Oltean Ilie, întrucât până atunci Parohia Ştinăpari a fost filie, fiind arondată Parohiei Cărbunari, iată din nou în aceaşi zi sfântă are loc prezentarea şi instalarea celui de-al doilea preot paroh din istoria Parohiei Știnăpari”.

Comunitatea acestei parohi deşi numeric este mică, doar 220 de persoane, este foarte ataşată de Sfânta Biserică, iar la instalarea noului preot au participat în număr însemnat, arătând prin aceasta dragostea faţă de Biserica lui Hristos, de noul preot pe care l-au primit cu bucurie din prima zi de când a ajuns în mijlocul lor. Noul preot paroh le-a mulţumit pentru primirea călduroasă, dragostea şi jertfelnicia lor rugându-i să fie alături de el, slujindu-L pe Fiul lui Dumnezeu împreună.

Data: 2 decembrie 2015 • Vizualizări: 799