Parohia Constantin Daicoviciu are un nou preot paroh

Parohia Constantin Daicoviciu are un nou preot paroh
În Duminica a doua din Postul Mare a fost instalat noul preot paroh în Parohia Constantin Daicoviciu
Autor: Serviciul Prezidial
Duminica a doua din Postul Mare a reprezentat pentru credincioșii Parohiei Constantin Daicoviciu din Protopopiatul Caransebeș, o zi de mare bucurie duhovnicească. Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, Sfânta Liturghie a fost oficiată în Biserica parohială cu hramul „Naşterea Maicii Domnului” de către părintele arhimandrit Constantin Timiș, vicar eparhial și de părintele Liviu Drăgan, protopopul Caransebeșului, alături de ei fiind un sobor de preoți și diaconi.

În prezența a numeroși credincioși, la sfârșitul slujbei părintele vicar, a săvârșit actul instalării prin înmânarea Sfintei Cruci, a Sfintei Evanghelii și a cheilor bisericii, noului preot paroh Gana Alexandru, care la final a mulțumit Preasfințitului Părinte Episcop Lucian pentru încrederea acordată, precum şi tuturor preoţilor şi credincioşilor pentru că au venit în număr atât de mare şi pentru frumoasa primire rugându-i să-i fie alături în slujirea pastorală şi în toate activităţile pe care le vor desfăşura împreună.

Data: 14 martie 2017 • Vizualizări: 398