Parohia Fizeş are un nou preot paroh

Parohia Fizeş are un nou preot paroh
În Duminica dinaintea Praznicului Naşterii Domnului, a avut loc în Parohia Fizeş din Protopopiatul Reşiţa instalarea noului preot paroh
Autor: Diac. Cosmin Mutaşcu
În Duminica dinaintea Praznicului Naşterii Domnului, din încredinţarea Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, părintele Alin Câmpean consilier administrativ-bisericesc al Episcopiei Caransebeşului, s-a aflat în mijlocul credincioşilor din Parohia Fizeş, Protopopiatul Reşiţa. Cu acest prilej părintele Alin Câmpeanu a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, format din : pr. Gheorghe Dobre, fostul paroh al Parohiei Fizeş; pr. Petru Tită Stanciu de la Parohia Adormirea Maicii Domnului din Oravița, pr. Adrian Nacu de la Parohia Milcoveni şi diac. Cosmin Mutașcu de la Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” şi „Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul” din Caransebeş, în cadrul căreia a instalat pe noul preot paroh Vasile Mutaşcu. La acest eveniment important au luat parte numeroşi credincioşi dornici să-şi întâlnească noul păstor sufletesc, care au făcut cadou noului părinte paroh o Icoană cu Maica Domnului si Pruncul Iisus.

La momentul cuvenit părintele consilier a adresat credincioşilor un bogat cuvânt de învăţătură explicând pericopa evanghelică şi arătând rolul preotului în parohie precum şi strânsa legătură care trebuie să existe între preot şi credincioşi.

În încheiere părintele Vasile Mutaşcu a mulţumit Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, părintelui consilier, părintelui Gheorghe Dobre, precum şi tuturor preoţilor şi credincioşilor pentru că au venit în număr atât de mare şi pentru frumoasa primire rugându-i să-i fie alături în slujirea pastorală şi în toate activităţile pe care le vor desfăşura împreună.

Data: 22 decembrie 2015 • Vizualizări: 822