Parohia Mal are un nou preot paroh

Parohia Mal are un nou preot paroh
Duminica a 9-a după Rusalii a reprezentat pentru credincioșii parohiei Mal o zi de mare bucurie duhovnicească
Autor: Serviciul Prezidial
Duminica a 9-a după Rusalii a reprezentat pentru credincioșii parohiei Mal o zi de mare bucurie duhovnicească. Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, Sfânta Liturghie a fost oficiată în biserica parohială cu hramul „Duminica Tuturor Sfinților” de părintele Liviu Drăgan, protopopul Caransebeșului înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

În prezența a numeroși credincioși, la sfârșitul slujbei părintele protopop, a săvârșit actul instalării prin înmânarea Sfintei Cruci, a Sfintei Evanghelii și a cheilor bisericii, noului preot paroh Ionel Popa care la final a mulțumit Preasfințitului Părinte Episcop Lucian și părintelui protopop pentru încrederea acordată precum şi tuturor preoţilor şi credincioşilor pentru că au venit în număr atât de mare şi pentru frumoasa primire rugându-i să-i fie alături în slujirea pastorală şi în toate activităţile pe care le vor desfăşura împreună.

Data: 23 august 2016 • Vizualizări: 497