Parohia „Sfânta Treime” Anina – Steierdorf şi-a sărbătorit hramul

Parohia „Sfânta Treime” Anina – Steierdorf şi-a  sărbătorit hramul
Parohia „Sfânta Treime” Anina – Steierdorf şi-a sărbătorit hramul, luni 1 iunie, a doua zi de Rusalii, când cinstim Sfânta Treime
Autor: Pr. Horia Mailat
Parohia „Sfânta Treime” Anina – Steierdorf şi-a sărbătorit hramul, luni 1 iunie, a doua zi de Rusalii, când cinstim Sfânta Treime. Sfânta Liturghie a fost oficiată din încredinţarea Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, de către părintele ic. stavr. dr. Daniel Alic consilier cultural al Episcopiei Caransebeşului înconjurat de un sobor de preoţi format din pr. ic. stavr. dr. Nichifor Tănase, pr. ic. stavr. Gheorghe Şuveţi, pr. ic. Gelu Moldovan, pr. Marius Negoiţă, pr. Horia Mailat şi arhid. Vicenţiu Românu.

După cuvântul de învăţătură al părintelui consilier care a transmis şi mesajul de binecuvântare a Preasfinţitului, credincioşii s-au împărtăşit cu Sfintele Taine. Răspunsurile liturgice au fost date de Grupul psaltic „Katharsis”.

În continuare copiii de la Centrul de Tineret „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare” a susţinut un recital de poezie. Ruva Maria şi Tivodor Sonya au interpretat cântece religioase şi populare. Copiii Ansamblului Casei de Cultura Anina au prezentat câteva dansuri populare iar elevii de la Liceul „Mathias Hammer” au susţinut o expoziţie de pictură. La sfârşit, toţi cei prezenţi au luat parte la o agapa frăţească în curtea bisericii. Aducem mulţumiri celor care au contribuit la organizarea acestui eveniment: credincioşii parohiei, Primăriei şi Consiliului Local Anina.

Data: 3 iunie 2015 • Vizualizări: 775