Parteneriat între Biserică şi Şcoală

Parteneriat între Biserică şi Şcoală
Parteneriat între Biserică şi şcoală în comuna Zăvoi
Autor: Pr. Silviu Cotuna
Pentru Biserica cu hramul “Adormirea Maicii Domnului” din Zăvoi, ziua de prăznuire a Sfântului Ierarh Nicolae din acest an a fost cu totul specială prin faptul că între parohie şi şcolile din comuna Zăvoi, adică preotul paroh Cotuna Silviu şi prof.dr. Pîrvu Ion, directorul scolilor din comună s-a făcut un parteneriat de colaborare.

Drept urmare grupele de la grădiniţă şi corul de copii ai scolii împreună cu cadre didactice au participat la Sfanta Liturghie,în care cei mai mici s-au împartaşit, ca mai apoi dupa slujbă corul şcolii să interpreteze mai multe colinde şi pricesne iar grupele de la grădiniţă un program cu colinde si poezii de Sfântul Ierarh Nicolae.

Colaborarea dintre parohie şi scoală va continua şi cu alte activităti de Sfintele Sărbători, între parohie şi copii existând o legatură deja formată deoarece in Parohia Zăvoi se desfăşoară ce le proiecte ale Patriarhiei Române, “Hristos împărtăşit copiilor” şi “Alege şcoala”


Data: 9 decembrie 2010 • Vizualizări: 1437