Parteneriat între Parohia „Naşterea Sfântului Ioan Botezătoul” şi Grădiniţa „Sfânta Filoteea”

Parteneriat între Parohia „Naşterea Sfântului Ioan Botezătoul” şi Grădiniţa „Sfânta Filoteea”
Între Parohia „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Caransebeş, Protopopiatul Caransebeş şi Grădiniţa „Sfânta Filoteea” există o strânsă colaborare al cărei scop principal este acela de a-L aduce pe Iisus Hristos şi învăţăturile Sale în viaţa micilor creştini
Autor: Pr. Miahai Iliuș
Între Parohia „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Caransebeş, Protopopiatul Caransebeş şi Grădiniţa „Sfânta Filoteea” există o strânsă colaborare al cărei scop principal este acela de a-L aduce pe Iisus Hristos şi învăţăturile Sale în viaţa micilor creştini. Acest parteneriat s-a concretizat de-a lungul timpului prin manifestări cultural-religioase, vizite, activităţi instructiv-educative desfăşurate de către preoţii parohiei şi educatoarele cu copiii care frecventează această grădiniţă.

În cadrul săptămânii duhovniceşti organizate în perioada 11-17 aprilie 2011, în săptămâna a cincea a Postului Sfintelor Paşti, de către preoţii parohiei Gabriel Gozman şi Mihai Iliuş, o zi a fost dedicată copiilor care au susţinut un program artistic cu tematică religioasă în biserica parohială.

Astfel, miercuri 13 aprilie, după oficierea Liturghiei Darurilor mai înainte Sfinţite la care a participat şi părintele Liviu Drăgan, protopopul Caransebeşului, preşcolarii coordonaţi de doamnele educatoare, au prezentat un spectacol prepascal de cântece şi poezii specifice sărbătorii Floriilor şi Învierii Domnului. Programul artistic a transmis mesajul cu care odinioară copiii din Ierusalim L-au întâmpinat pe Mântuitorul Iisus Hristos: „Osana! Binecuvântat este Cel ce vine întru numele Domnului!”.

Părintele Mihai Iliuş a mărturisit: „Prin programul variat de slujbe dar şi spectacolul susţinut de preşcolari, săptămâna duhovnicească a reprezentat un prilej de bucurie şi folos duhovnicesc atât pentru copiii Grădiniţei „Sfânta Filoteea”, cât şi pentru credincioşii parohiei noastre”. La finalul manifestării cultural-religioase, copiii au primit cadouri, iconiţe şi cărticele cu povestiri religioase.


Data: 25 aprilie 2011 • Vizualizări: 1137