Participare Chiriarhală

Participare Chiriarhală
La praznicul Sf. Mare Mucenic Gheorghe, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, va sluji la catedrala episcopală din Drobeta Turnu-Severin
Autor: Serviciul Prezidial
La invitaţia Preasfinţitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului va participa la hramul catedralei episcopale "Sf. Mare Mucenic Gheorghe" din municipiul Drobeta Turnu-Severin.

Astfel, vineri, 23 aprilie 2010, pe un podium special amenajat în faţa Catedralei Episcopale, aflată în construcţie, din Drobeta Turnu Severin, va fi săvârşită, începând cu ora 09.30, Sfânta Liturghie arhierească, de către un sobor de ierarhi, membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în frunte cu Înalt Prea Sfinţitul Părinte Irineu Popa, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolit al Olteniei, la care va participa şi Ierarhul Eparhiei noastre.

Data: 21 aprilie 2010 • Vizualizări: 1245