Participare chiriarhală la sărbătoarea Sfântului Dimitrie

Participare chiriarhală la sărbătoarea Sfântului Dimitrie
La sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie izvorâtorul de mir, Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului a participat la Sfânta Liturghie oficiată în catedrala cu hramurile „Învierea Domnului” şi „Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul” din Caransebeş
Autor: Serviciul prezidial
La sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie izvorâtorul de mir, Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului a participat la Sfânta Liturghie oficiată în catedrala cu hramurile „Învierea Domnului” şi „Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul” din Caransebeş, de către un ales sobor de preoţi şi diaconi în frunte cu părintele arhimandrit Constantin Timiş consilier economic.

Cuvântul de învăţătură l-a rostit părintele Daniel Alic consilier cultural în care a tâlcuit viaţa şi minunile Sfântului Mare Dimitrie. La Sfânta Liturghie au participat numeroşi credincioşi, mulţi dintre ei împărtăşindu-se cu dumnezeieştile Taine.

La final Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian a urat tuturor celor ce poartă numele Sfântului Dimitrie un călduros La mulţi ani, după care a împărţit anafură şi iconiţe tuturor credincioşilor prezenţi

Data: 26 octombrie 2010 • Vizualizări: 1822