Patriarhul României a sfinţit Catedrala Ortodoxă din Blaj

Patriarhul României a sfinţit Catedrala Ortodoxă din Blaj

Album foto
Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, alături de un sobor de ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române, a oficiat slujba de sfinţire a Catedralei Ortodoxe din Blaj cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”
Autor: www.basilica.ro
Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, alături de un sobor de ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române, a oficiat în această dimineaţă slujba de sfinţire a Catedralei Ortodoxe din Blaj cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”. La acest măreţ eveniment pentru oraşul Blaj şi Arhiepiscopia Alba Iuliei au participat peste douăzeci de mii de credincioşi care au venit din multe zone ale ţării.

Din soborul de ierarhi care l-au însoţit pe Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române fac parte Înaltpreasfinţitul Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului, Înaltpreasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei, Înaltpreasfinţitul Iosif, Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale şi Meridionale, Înaltpreasfinţitul Andrei, Arhiepiscopul Alba Iuliei, Înaltpreasfinţitul Timotei, Arhiepiscopul Aradului, Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Ioan, Episcopul Covasnei şi Harghitei, Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Sofronie, Episcopul Oradiei, Preasfinţitul Visarion, Episcopul Tulcii, Preasfinţitul Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, Preasfinţitul Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord, Preasfinţitul Andrei Făgărăşeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, Preasfinţitul Vasile Someşeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului şi Clujului şi Preasfinţitul Iustin Sigheteanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Maramureşului şi Sătmarului.

Biserica Ortodoxă din Blaj a fost construită în perioada 1991-2010 prin perseverenţa preotului Vasile Benchea. Edificiul este ridicat în stil tradiţional bizantin, având formă de treflă. Prin contribuţia Consiliului Local şi a Consiliului Judeţean Alba lucrările la acest important edificiu religios au beneficiat în ultimii ani de un ritm mai accelerat, autorităţile alăturându-se practic efortului colectiv al credincioşilor ortodocşi din parohie. Moaştele ce s-au depus în Sfânta Masă sunt ale Sfinţilor Mucenici de la Niculiţel, Zotic, Atal, Camasie şi Filip, dăruite de Preasfinţitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii.

Data: 5 septembrie 2010 • Vizualizări: 2127