Pe aripi de cântec în Lumina Învierii

Pe aripi de cântec în Lumina Învierii
Duminică, 21 mai, începând cu ora 18, în Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” și „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Caransebeș va avea loc un concert de muzică religioasă susținut de Corala Camerală „Sargeția” din Deva
Autor: Serviciul Cultural
Duminică, 21 mai, începând cu ora 18, în Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” și „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Caransebeș va avea loc un concert de muzică religioasă susținut de Corala Camerală „Sargeția” din Deva.

Corala „Sargeția” din Deva s-a înființat în ianuarie 1998, la inițiativa dirijorului formației, profesorul Nicolae Icobescu și a solistului Gheorghe Pop, numele coralei fiind preluat dintr-o lucrare muzicală, „Sarmizegetusa”. După aproape două decenii de activitate, Corala Camerală Sargeția este recunoscută pentru profesionalismul cu care a reprezentat orașul Deva în lăcașurile de cult, la spectacolele și concursurile muzicale la care a luat parte, atât în România, cât și în străinătate, spunându-se despre aceasta că „are un timbru vocal expresiv și rafinat, transparent, bun conducător al emoției și mesajului muzical”.

Invităm, așadar, toți iubitorii de cântec coral să își mângâie auzul sufletelor prin mesajul de bucurie al Învierii pe care formația corală „Sargeția” îl va transmite duminică în Catedrala Episcopală din Caransebeș, luminând astfel, în Lumina lui Hristos, existența fiecăruia dintre dumneavoastră.

Data: 15 mai 2017 • Vizualizări: 3490