Pe soleea Bisericii din Govândari: Naşterea Domnului

Pe soleea Bisericii din Govândari: Naşterea Domnului
Seara de 14 decembrie, s-a dovedit a fi plină de emoţie pentru elevii, părinţii şi credincioşii adunaţi la slujba de seară la Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel-Govândari”, Reşiţa
Autor: Prof. Diana Raţiu
Seara de 14 decembrie, s-a dovedit a fi plină de emoţie pentru elevii, părinţii şi credincioşii adunaţi la slujba de seară la Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel-Govândari”, Reşiţa. Şi de această dată, biserica şi-a deschis porţile pentru a primi cu bucurie micii artişti din clasa a III-a A de la Şcoala Gimnazială Nr. 7, Reşiţa care, în faţa tuturor celor prezenţi, au prezentat miracolul Naşterii Domnului aşa cum este relatat de textul biblic.

După ce copiii, părinţii, doamna director Schmaler Cristiana, doamnele profesor Caracalean Doina şi Raţiu Ortensia-Diana (coordonatoare) au participat le slujba Vecerniei, pr. paroh Berbentia Petru a prezentat celor de faţă artiştii şi a amintit de colaborarea fructuoasă care există între cele două instituţii.

În continuare, elevii au pus în scenă, folosind pantomima, cel mai frumos moment al mântuirii noastre: Naşterea Domnului Iisus Hristos. Îmbrăcaţi după „moda” primului veac creştin, dând viaţă personajelor ce au fost martore la întruparea lui Hristos, cu recuzită diversă şi cu multă dăruire, copiii au adusă bucurie prin limbajul gesturilor în inimile tuturor celor prezenţi. În încheierea programului artistic, elevii Stănescu Alessia şi Ciucur Arsenie au cântat şi au încântat audienţa cu două colinde: Cetiniţă cetioară şi Colindul robului.

La final, pr. paroh Berbentia Petru a ţinut să precizeze cât de minunat este faptul că, în aceste vremuri în care se promovează tot mai mult indiferenţa faţă de Dumnezeu, aceşti copii au reuşit să umple biserica cu bucurie şi să-şi impresioneze părinţii!

Totodată, pentru că anul acesta moş Crăciun a trecut mai devreme pe la biserică, părintele Berbentia a răsplătit toţi artiştii cu dulciuri, dar şi iconiţe din partea Preasfinţitului Părinte Episcop Lucian. Şi, potrivit unui frumos obicei românesc, elevii au împărţit tuturor celor prezenţi nuci şi mere!

Data: 15 decembrie 2016 • Vizualizări: 312