Permanenţa Consiliului Eparhial la Caransebeş

Permanenţa Consiliului Eparhial la Caransebeş
Luni, 11 februarie, la reşedinţa episcopală din Caransebeş, a avut loc şedinţa Permanenţei Consiliului Eparhial
Autor: Serviciul Prezidial
Luni, 11 februarie, la reşedinţa episcopală din Caransebeş, a avut loc şedinţa Permanenţei Consiliului Eparhial. Întâlnirea a fost prezidată de către Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului. Pe ordinea de zi au fost mai multe temeiuri privitoare la bunul mers al eparhiei, în toate sectoarele de activitate.

În cadrul şedinţei, diaconul Cocie Zaharia Marian de la catedrala istorică „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Caransebeş a fost numit preot paroh la Parohia Verendin din Protopopiatul Băile-Herculane, iar teologul Bona Tarţa Negoiţă cântăreţ la Parohia „Naşterea Maicii Domnului” din cartierul caransebeşan Valea Cenchii a fost numit diacon pe seama aceleaşi catedrale.

Totodată, în cadrul şedinţei s-au purtat discuţii cu privire la înfiinţarea unei spălătorii sociale în municipiul Caransebeş, care să deservească asistaţii social din evidenţele sectorului social-misionar, filantropic şi activităţi cu tineretul.

Data: 12 februarie 2013 • Vizualizări: 1384