Peste trei mii de credincioși au participat la slujba de sfințire a Catedralei „Înălţarea Domnului“din Slobozia

Peste trei mii de credincioși au participat la slujba de sfințire a Catedralei „Înălţarea Domnului“din Slobozia
În Duminica a 18-a după Rusalii, Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, a participat la slujba de sfințire a lucrărilor exterioare efectuate la Catedrala Episcopală Înălţarea Domnului din Slobozia
Autor: www.basilica.ro
Peste trei mii de credincioși din județele Ialomița și Călărași au participat duminică, 25 septembrie 2016, la slujba de sfințire a lucrărilor exterioare efectuate la Catedrala Episcopală Înălţarea Domnului din Slobozia.Programul manifestărilor a debutat sâmbătă, 24 septembrie 2016, de la ora 17:00, când credincioşii au avut ocazia să participe la slujba de Priveghere.

A doua zi, duminică, 25 septembrie 2016, programul liturgic a început cu sfințirea lucrărilor exterioare ale Catedralei Episcopale, urmat de Sfânta Liturghie oficiată de 7 ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române. Din sobor au făcut parte Înaltpreasfințitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, Preasfințitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii și Preasfințitul Părinte Mihail, Episcopul Ortodox Român al Australiei și Noii Zeelande.

Răspunsurile liturgice au fost oferite de Corala Sfântul Mare Mucenic Mina a Protopopiatului Slobozia.La vremea chinonicului, Grupul de Cateheză Speranța al parohiei Nașterea Maicii Domnului din Slobozia au susținut un concert.

În cuvântul rostit, Arhiepiscopul Dunării de Jos a vorbit despre pescuirea minunată săvârșită de Mântuitorul Iisus Hristos înaintea chemării la apostolat a ucenicilor Săi.La final, credincioșii prezenți au primit arhiereasca binecuvântare.

Data: 26 septembrie 2016 • Vizualizări: 875