Piesa de teatru „Calea Adevărului” jucată de actori profesioniști la Reșița

Piesa de teatru „Calea Adevărului” jucată de actori profesioniști la Reșița
Piesa de teatru creștin „Calea Adevărului”, dedicată Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul va fi jucată la Teatrul de Vest din Reșița, luni, 28 noiembrie, începând cu ora 18:00
Autor: Serviciul Prezidial
Compania de Teatru „Civic Art CvM” Bucureşti, încurajată de binecuvântarea primită din partea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a prezentat în mai multe orașe din țară piesa de teatru „Calea Adevărului”, dedicată Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul, tipografilor bisericeşti şi educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox.

Piesa de teatru creștin care a avut un succes și un impact deosebit, va fi jucată și în Episcopia Caransebeșului, la Reșița, luni, 28 noiembrie. Manifestarea artistică se va desfășura la Teatrul de Vest din municipiul reședință de județ, începând cu ora 18:00, la care va fi prezent și Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului.

„La această piesă de teatru sunt invitați să participe atât tinerii, cât și persoanele de toate vârstele, având în vedere că este o piesă ce are, nu doar un caracter istoric, ci și unul moral, care ne încurajează la moralitate, la cultivarea cunoștințelor noastre, la promovarea culturii și a tradiției românești, aceasta având în vedere că ne aflăm în apropierea sărbătorii Sfântului Apostol Andrei, sărbătoarea încreștinării românilor și Ziua Națională a României. Nădăjduim ca această piesă cu actori profesioniști, veniți de la București, să prezinte interes pentru reșițeni și nu numai și să fie un moment prin care putem să cunoaștem mai bine ce a reprezentat ierarhul Martir Antim Ivireanul pentru istoria, cultura și viața spirituală a României și în egală măsură Sfântul Ierarh Constantin Brâncoveanu pentru identitatea spirituală și națională a poporului român”, a arătat părintele arhimandrit Casian Rușeț, secretar eparhial al Episcopiei Caransebeșului.

Evenimentul organizat de Episcopia Caransebeșului, Protopopiatul Reșița, în parteneriat cu Teatrul de Vest-Reșița și la care intrarea va fi liberă, face parte din seria acțiunilor dedicate anului comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul.

Data: 25 noiembrie 2016 • Vizualizări: 670