Poetul Mihai Eminescu aniversat la Câlnic

Poetul Mihai Eminescu aniversat la Câlnic
În parteneriat cu şcoala din localitate, Parohia Câlnic organizează an de an diverse manifestări dedicate marelui poet Mihai Eminescu
Autor: Pr. Valentin Popovici
La 15 ianuarie este ziua în care aniversăm diverşi ani de la naşterea lui Mihai Eminescu. 166 anul acesta. Ca de fiecare dată, instituţiile publice care mai au rădăcini de cultură, se implică în organizarea unor acţiuni, menite să-l ţină în memoria colectivă pe poetul nostru nepereche. În parteneriat cu şcoala din localitate, Parohia Câlnic organizează an de an diverse manifestări dedicate marelui poet Mihai Eminescu.

Cei câţiva elevi prezenţi, instruiţi de d-na prof. învăţământ primar Ileana Pârvu şi d-na Adina Rudolf, profesor de limbă franceză, au susţinut un program artistic, recitând poezii şi au expus câteva desene inspirate din creaţia eminesciană. Manifestarea s-a încheiat cu o prezentare a biografiei marelui poet, la care elevii şi-au folosit cunoştinţele dobândite, primind îndemnuri pentru citirea întregii opere eminesciene.

Data: 16 ianuarie 2016 • Vizualizări: 399