Praznicul Învierii Domnului la Caransebeş

Praznicul Învierii Domnului la Caransebeş

Album foto
Mii de credincioşi au luat parte la slujba Învierii Domnului ce s-a oficiat de către Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian în municipiul Caransebeş pe treptele noii catedrale episcopale
Autor: Serviciul Prezidial
Slujba Învierii în municipiul Caransebeş s-a oficiat pe treptele noii catedrale episcopale, adunând întru bucuria prăznuirii preoţii şi credincioşii din parohiile centrale caransebeşene, care la invitaţia Preasfinţitului Părinte Episcop Lucian au slujit împreună, venind cu credincioşii în centrul Caransebeşului pentru a fi întru unitate frăţească şi duhovnicească.

Începând cu ora 00.00 credincioşii au primit lumină, după care s-au deplasat în procesiune pe străzile municipiului, potrivit tradiţiei locale. La întoarcerea pe esplanada din faţa noii catedrale episcopale din Caransebeş cu hramul „Învierea Domnului” s-a continuat slujba Învierii, iar în încheiere Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian a ţinut un cuvânt de învăţătură, prin care a făcut apel credincioşilor la pace, unitate frăţească, la dragoste şi înţelegere în comunităţile din care fac parte, precum şi la întărirea familiei creştine.

În încheiere Preasfinţia Sa a spus „Într-o societate aflată în criză morală, spirituală şi materială, creştinul autentic este dator „să umble în căile Domnului”, să risipească întunericul şi să „lumineze tuturor celor din casă” şi din lume, astfel încât să vadă toţi faptele cele bune ale creştinilor activi şi dinamici şi să slăvescă pe Tatăl Nostru Cel din ceruri”Data: 4 aprilie 2010 • Vizualizări: 1523