Praznicul Sfintei Treimi în Parohia Șusca

Praznicul Sfintei Treimi în Parohia Șusca
A doua zi de Rusalii, credincioşii parohiei Şuşca din protopopiatul Moldova Nouă, au continuat vechea tradiţie, de a ieşi, după Sfânta Liturghie, la ţarină
Autor: Pr. Ioan Virgiliu Matei
Bătrâni, tineri şi copii, purtând steagurile bisericeşti şi având în fruntea alaiului icoana Pogorârii Sfântului Duh, însoţiţi de preotul paroh au cântat: „ Mult Îndurate Doamne auzi-ne pe noi păcătoşii şi ne miluieşte!”. Cântarea a fost alternativă, începând bărbaţii şi continuând femeile, s-a făcut pe tot parcursul procesiunii.

În drum spre holda de grâu din apropierea satului de pe malul Dunării, credincioasele, păstrând obiceiul transmis din generaţie în generaţie, întâmpinau participanţii aruncând asupra lor boabe de grâu şi porumb. Acest gest simbolizează roadele bogate dorite şi cerute şi în acest an, în rugăciune. Când Rusaliile sunt mai în vară şi e secetă atunci se aruncă pe unde se trece,şi apă, invocând şi prin acest gest ploaia dorită şi aşteptată.

Prin rugăciunea rostită pe marginea holdei de grâu, preotul şi credincioşii au chemat mila şi binecuvântarea Celui ce „ plouă şi peste cei răi şi peste cei buni şi răsare soarele şi peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi”. La sfârşit s-a stropit cu apa sfinţită în cele patru puncte cardinale, şi pe cei care s-au rugat în această minunată zi de praznic. Din grâul binecuvântat s-au împletit cununi care vor împodobii steagurile în biserică până la anul viitor. Toţi credincioşii au mulţumit Preasfintei Treimi pentru tot darul revărsat în această frumoasă zi de mai.

Data: 1 iunie 2018 • Vizualizări: 298