Premierea câstigătorilor concursului de creaţie „Alege Şcoala!”

Premierea câstigătorilor concursului de creaţie „Alege Şcoala!”
Vineri, 10 august 2012, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, a avut loc premierea câştigătorilor concursului de creaţie „Alege Şcoala!”
Autor: Serviciul Cultural
Vineri, 10 august 2012, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, în Sala de festivităţi „Episcop Elie Miron Cristea”, a Episcopiei Caransebeşului, a avut loc premierea câştigătorilor concursului de creaţie „Alege Şcoala!” La acest eveniment au fost invitaţi să participe copiii câştigători, împreună cu părinţii şi preoţii-profesorii lor îndrumători, precum şi alţi copii şi tineri implicaţi în activităţile catehetice ale Bisericii.

În urma desfăşurării concursului „Alege Şcoala!”, etapa la nivel de protopopiat, câştigătorii acesteia au fost desemnaţi să se înscrie pentru etapa a III-a, la nivel eparhial, tema concursului pentru această etapă fiind Şcoala din pridvorul Bisericii. S-au realizat lucrări individuale pe temă dată, fiecare alegându-şi abordarea care i s-a potrivit, a putut fi alta decât cea din prima etapă, dar numai din secţiunea la care au câştigat.

Astfel, în data de 8 iunie 2012, în Episcopia Caransebeşului s-a desfăşurat concursul pe etapa eparhială în prezența comisiei formată din: Pr. Daniel Alic, consilier cultural, pr. Nichifor Tănase, inspector pentru cateheza parohială, pr. Sorin Oţelaru inspector şcolar, pr. drd. Pătruţ Bănăduc, profesor de limba română, Cătălin Barbu profesor de arte plastice, şi preoţii responsabili protopopiate Dănuţ Coste şi Corneliu Hriţcu.

După evaluarea lucrărilor, s-au stabilit următorii premianți: Premiul I, secţiunea literară, Belcea Vlad (100 p.), Premiul I, secţiunea artistică, Farîcea Aura Antonia (100 p), Premiul I, secţiunea multimedia, Zaicu Petrişor Ionuţ (95 p.), Premiul al II-lea, secţiunea literară, Trandafir Angelica-Magdalena-Ana (98 p.), Premiul al II-lea, secţiunea artistică, Ciobanu Antonia (98 p.), Premiul al II-lea, secţiunea multimedia, Muscalu Dumitru (94 p.), Premiul al III-lea, secţiunea literară, Pânzariu Gabriela Narcisa (97 p.), Premiul al III-lea, secţiunea artistică, Samfireag Marinela (97 p.), Premiul al III-lea, secţiunea multimedia, Miloş Paul Ionel (93 p.).

După Sfânta Liturghie, inspectorul pentru catehizarea tineretului, pr. Nichifor Tănase, a rostit un scurt cuvânt în care a evidenţiat efortul Bisericii pe tărâmul educaţiei catehetice şi importanţa acesteia în promovarea valorilor educaţiei autentice în rândul tinerilor, activitatea educativ-catehetică a proiectului „Alege Şcoala!”, efortul şi rezultatele copiilor câştigători ai fazei a III-a a Concursului de creaţie „Alege Şcoala!”. A urmat apoi premierea câştigătorilor Concursului de creaţie „Alege Şcoala!”. Premiile s-au acordat pe baza semnării borderoului constând în: Laptop Acer (3 buc.), Calculator Desktop (3 buc.), Microsistem audio LG (3 buc.).

Data: 10 august 2012 • Vizualizări: 1227