Prezentare de carte la Mănăstirea Sf. Ilie de la Izvor Vasiova

Prezentare de carte la Mănăstirea Sf. Ilie de la Izvor Vasiova
Zilele trecute, Biblioteca Orăşenească „Tata Oancea” din Bocşa a organizat promovarea unei cărţi şi a unui scriitor
Autor: Gabriela Şerban
Zilele trecute, Biblioteca Orăşenească „Tata Oancea” din Bocşa, în parteneriat cu Centrul de tineret Vasiova şi Mănăstirea Sf. Ilie de la Izvor Vasiova, a organizat promovarea unei cărţi şi a unui scriitor – Adrian Georgescu şi volumul „Monahul lăuntric” (Bucureşti, editura No14 Plus Minus, 2015, în două ediţii). Evenimentul a fost găzduit de Mănăstirea Sf. Ilie de la Izvor şi s-a constituit, şi de această dată, într-o manifestare de suflet, de înaltă ţinută, cu invitaţi de seamă.

Despre autor şi carte au vorbit pr. dr. Ioan Petrică, compozitorul şi dirijorul, prof. univ. dr. Sabin Păutza, pr. Doru Melinescu, dar moderatorul a dat citire şi recenziei alcătuită de regretatul medic dr. Octavian Apahideanu.

După prezentări deosebit de interesante şi meticuloase, participanţii au avut parte de o mare surpriză: un miniconcert la pian susţinut de maestrul Sabin Pautza şi profesorul reşiţean Cristian Roşoagă, moment încântător şi emoţionant, menit să înnobileze evenimentul

Data: 17 septembrie 2015 • Vizualizări: 385