Primii colindători la Catedrala Episcopală din Caransebeș

Primii colindători la Catedrala Episcopală din Caransebeș

Album foto
Vineri, 15 decembrie, Preasfințitul Părinte Episcop Lucian a primit primii colindători la Catedrala „Învierea Domnului” din Caransebeș
Autor: Serviciul Prezidial
Se apropie cea mai frumoasă sărbătoare, cea a Crăciunului, când creștinii prăznuiesc Nașterea Domnului nostru Iisus Hristos. Asemenea păstorilor și a magilor vestitori ai bucuriei, mai multe grupuri de copii și tineri din parohiile, centrele de tineret și unitățile de învățământ din cuprinsul Episcopiei Caransebeșului, au adus vestea cea bună a Nașterii Mântuitorului vineri, 15 decembrie, la Catedrala Episcopală, unde au fost întâmpinați de Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului.
Printre grupurile de colindători s-au numărat copiii din Parohia „Sfântul Gheorghe” Caransebeș, Parohia „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” Caransebeș, Parohia Zăgujeni, Centrul de tineret Moniom, clasele pregătitoare ale secției germane de la Colegiul Național „C.D.Loga” Caransebeș, Grădinițele din structura Seminarului Teologic Liceal „Episcop Ioan Popasu” Caransebeș, un grup de elevi ai Colegiului Național „Traian Doda” Caransebeș, cadrele didactice și elevii Seminarului Teologic Caransebeș, studenții Facultății de Teologie Caransebeș și un grup de elevi ai Liceului Bănățean din Oțelu Roșu.

„Am primit cu mare bucurie în catedrala noastră episcopală, în fața bradului de Crăciun, colindătorii care ne-au adus vestea cea bună a nașterii pruncului divin. Îi mulțumim lui Domnului căci ne-a ajutat să ajungem aceste zile frumoase și înălțătoare că să-i putem primi cu sănătate pe acești urmași ai păstorilor și magilor care ne aduc colindul sfânt și bun, gândindu-ne și meditând că primul colind a fost adus de îngerii lui Dumnezeu care au cântat în cor colindul cel mântuitor «Slavă întru cei sus lui Dumnezeu și pe pământ pace, între oameni bunăvoire»”, a precizat Preasfințitul Părinte Episcop Lucian

Colindătorii au fost răsplătiți cu daruri oferite de Moș Crăciun și cu calendare pentru anul 2018 înmânate de către Preasfințitul Părinte Episcop Lucian, însoțite de călduroase urări pentru sărbători și pentru noul an.


Data: 16 decembrie 2017 • Vizualizări: 813