Program cultural în luna bucuriei Nașterii Mântuitorului

Program cultural în luna bucuriei Nașterii Mântuitorului
Continuând firul evenimentelor de suflet, Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel-Govândari” din Reşiţa desfăşoară în luna decembrie mai multe activităţi închinate Marelui Praznic al Naşterii Domnului
Autor: Pr. Petru Berbentia
Continuând firul evenimentelor de suflet, Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel-Govândari” din Reşiţa desfăşoară în luna decembrie mai multe activităţi închinate Marelui Praznic al Naşterii Domnului.

Astfel, în data de 1 decembrie, răspunzând invitaţiei Parohiei „Pogorârea Sf. Duh” din Ghiroda Veche, jud Timiş, grupul „Strana Strămoşească” participă la un festival de colinde şi cântece patriotice, îndătinat pentru sărbătorirea Zilei Naţionale.

Duminică, 4 decembrie la ora 17.00, începe seria concertelor de colinde cu grupul „Prietenia”, al Colegiului Economic al Banatului Montan, instruit şi condus de părintele profesor. Emil Varga.

Duminică, 11 decembrie, la vremea Vecerniei, vom avea bucuria să o ascultăm pe încântătoarea Maria Gheorghiu, numită „ Joan Baez din România”. Concertul intitulat „Pe la case luminate” va prilejui şi lansarea unui nou CD cu colinde. Partener în această acţiune este Casa de Cultura Studenţească din Reşiţa.

Miercuri, 14 decembrie, copiii de la Şcoala Gen. 7, îndrumaţi şi conduşi de prof. Diana Raţiu vor susţiune un spectacol experimental de pantomimă pe tema Naşterii Domnului, pantomimă acompaniată de povestirea textelor biblice referitoare la Naşterea Domnului.

Joi, 15 decembrie, în biserica noastră şi în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Caraş-Severin, Casa Corpului Didactic Caraş-Severin, Primăria şi Consiliul Local Reşiţa şi în organizarea Şcolii Generale nr. 7 se va desfăşura Festivalul judeţean de colinde „Florile dalbe”.

Vineri, 16 decembrie, grupul „Strana Strămoşească” împreună cu actorii Teatrului de Vest din Reşiţa şi în cadrul spectacolului susţinut de Casa de Cultură Studenţească Reşiţa, va interpreta un mănunchi de colinde româneşti.

Duminică, 18 decembrie după Sf. Liturghie, copiii implicaţi în proiectele „Hristos împărtăşit copiilor” şi „Alege şcoala”, coordonaţi de pr. Romulus Şandru vor prezenta în faţa credincioşilor un mini-concert de colinde şi poezii, intitulat „Vine Domnul, copilaş!”

Duminică, 18 decembrie seara, Corala „Contrast” din Timişoara va susţine cântările stranei la Vecernie şi un concert de colinde. Grupul este alcătuit în majoritate din absolvenţi de teologie, angajaţi ai Operei Naţionale Române din Timişoara. Concertul este susţinut prin parteneriatul cu Casa de Cultură Studenţească şi cu Secţia „Vârsta a treia” de la Biblioteca Judeţeană „Paul Iorgovici” din Reşiţa.

Joi, 22 decembrie, Grupul „Strana Strămoşească” va susţine un concert de colinde la Casa de Cultură Studenţească, prilej cu care vor fi recompensaţi şi studenţii merituoşi din Universitatea „Eftimie Murgu” din Reşiţa.

Duminică, 25 decembrie, dupa Sfânta Liturghie, Grupul „Strana Strămoşească” împreună cu Zorica Savu, va susţine cel de-al 17-lea concert anual de Crăciun, cu numele „Sus boieri...”

Data: 29 noiembrie 2011 • Vizualizări: 1778