Proiectul „Alege școala!” a fost lansat la Timișoara

Proiectul „Alege școala!” a fost lansat la Timișoara
Marţi, 15 iulie, a avut loc la Timișoara lansarea oficială a proiectului „Alege Şcoala în regiunile de dezvoltare Vest, Sud-Vest Oltenia şi Nord-Vest!”
Autor: Serviciul Social-Misionar
Marţi, 15 iulie, a avut loc la Timișoara lansarea oficială a proiectului „Alege Şcoala în regiunile de dezvoltare Vest, Sud-Vest Oltenia şi Nord-Vest!”, proiect derulat de către Patriarhia Română, în parteneriat cu Fundaţia World Vision România.

Evenimentul a reunit preoți și profesori implicați în programele catehetice derulate la nivelul parohiilor din cele trei eparhii ale Mitropoliei Banatului – Arhiepiscopia Timișoarei, Arhiepiscopia Aradului și Episcopia Caransebeșului, precum și din Episcopia Devei și Hunedoarei.

În cadrul proiectului, în regiunea de vest vor fi înființate 20 de centre catehetice inovative, fiecare centru având ca beneficiari 25 de copii cu vârsta între 3 și 18 ani cu risc de abandon școlar, precum și elevi cuprinși în programul „A doua șansă în educație”.

Din partea Episcopiei Caransebeșului a participat o delegație condusă de părintele Mihai Ciucur, coordonatorul Departamentului de tineret, din care au mai făcut parte preoți și profesori care vor fi implicați în activitățile proiectului. „Specificul activităților derulate în cadrul proiectului se aseamănă foarte mult cu activitățile derulate în centrele de tineret existente la nivelul eparhiei noastre, motiv pentru care centrele catehetice care se vor înființa în Caransebeș, Reșița, Oravița și Moldova Nouă, vor funcționa pe structura celor mai active centre de tineret de la nivelul eparhiei”, a arătat părintele Mihai Ciucur.

Proiectul își propune formarea specifică a 53 de preoţi şi a 53 de cadre didactice implicate în prevenirea fenomenului abandonului şcolar, elaborarea unui Toolkit educaţional şi dezvoltarea unei platforme educaţionale virtuale, organizarea de activităţi tip „Şcoală de Duminică” şi „Şcoală după şcoală” pentru aproximativ 1.643 de copii şi tineri din mediul rural şi urban şi pentru 1.314 de părinţi ai acestora, precum și organizarea a 12 sesiuni de tabere de creaţie şi a unui concurs cu premii – pe teme religioase.

Proiectul „Alege Şcoala în regiunile de dezvoltare Vest, Sud-Vest Oltenia şi Nord-Vest!” se va desfăşura pe parcursul a 18 luni (aprilie 2014 – octombrie 2015) şi este cofinanţat din Fondul Social European, prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013, Axa Prioritară 2, Domeniul Major de Intervenţie 2.2.

Data: 16 iulie 2014 • Vizualizări: 1278